Tootjahinnaindeksi kasv läheneb 30 protsendile

Enefit Power
Enefit Power Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis koduturule ja ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis augustis võrreldes juuliga 1,3 protsenti ja võrreldes eelmise aastaga 28,3 protsenti.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit aastases võrdluses eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning toiduainete, puittoodete ja metalltoodete tootmises.

"Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 18,6 protsenti, sealhulgas toiduainete tootmises 24,8 protsenti", lisas Šokman.

Võrreldes juuliga mõjutas indeksit enim hinnatõus elektrienergiaga varustamises ja piimatoodete tootmises. Samuti mõjutas indeksit vähemal määral hinnatõus ehitusmaterjalide ning muude seadmete tootmises ja hinnalangus kütteõlide, keemia- ning metalltoodete tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks. Autor/allikas: Statistikaamet

Ekspordihinnaindeks kasvas augustis võrreldes juuliga 0,5 protsenti. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ning farmaatsia- ja ravimpreparaatidel. Kõige rohkem langesid hinnad naftasaadustel, kemikaalidel ja keemiatoodetel ning rõivastel. Võrreldes 2021. aasta augustiga suurenes ekspordihinnaindeks 26,1 protsenti.

Impordihinnaindeks kasvas augustis võrreldes eelneva kuuga 1,5 protsenti. Enim tõusid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ning tööstuslikel masinatel ja seadmetel. Hinnad langesid enim naftasaadustel, kemikaalidel ja keemiatoodetel ning puittoodetel. Võrreldes 2021. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 29,4 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: