Euroopa Komisjon käis välja uued Venemaa-vastased sanktsioonid
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen tegi kolmapäeval ettepaneku laiendada Moskva-vastaseid sanktsioone.
Von der Leyen tutvustas kolmapäeval kaheksandat Euroopa Liidu sanktsioonide paketti Venemaa vastu. Brüssel tahab lisada musta nimekirja Venemaa ettevõtjad ja kehtestada hinnalae Venemaa naftale.
Von der Leyen ütles, et EL loob nafta hinna ülempiirile "õigusliku aluse". Komisjoni president ei täpsustanud, millisel hinnatasemel võib võimalik ülemmäär tulla.
Brüssel tahab keelata EL-i kodanikel töötada Venemaa riigiettevõtete nõukogudes. Samuti tahab komisjon laiendada ekspordipiiranguid, vahendas Financial Times.
"Me ei nõustu võltsitud referendumitega ega igasuguse Ukraina territooriumi annekteerimisega. Oleme otsustanud, et Kreml peab selle eskalatsiooni eest maksma," ütles von der Leyen.
Von der Leyen mõistis hukka ka Venemaa presidendi Vladimir Putini ähvardused kasutada tuumarelvi.
Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell ütles, et uues Moskva-vastaste sanktsioonide nimekirjas on umbes 1300 Venemaa ärimeest, poliitikut ja firmat.
"See nimekiri on suunatud oligarhidele, kõrgetele sõjaväeametnikele ja propagandistidele, kes vastutavad Ukraina territoriaalse terviklikkuse õõnestamise eest," ütles Borrell.
Uued Moskva-vastased sanktsioonid peavad heaks kiitma kõik EL-i liikmesriigid.
Mõttekoda: nafta hinnalagi peaks olema seotud maailmaturu hinnaga
Bruegeli mõttekoja eksperdi Simone Tagliapietra sõnul peaks hinnalagi olema seotud nafta maailmaturu hinnaga.
"Hinnalagi ei pea olema fikseeritud. See saab muutuda iga kuu vastavalt maailmaturu hinna arengutele. On oluline, et see hind peaks olema Vene naftale märkimisväärselt madalam kui Brenti indeks, et Venemaa ei teeniks liiga palju," ütles Tagliapietra "Aktuaalsele kaamerale".
Hinnalagi surutaks Vene naftale peale läbi vastutuskindlustuse. Rahvusvahelisele kaubavahetusele keskendunud Londoni advokaadi David Semarki sõnul kuulub sellest turust valdav enamus eurooplastele.
"Enamik sadamaid üle maailma, seal hulgas ka Hiinas ja Indias nõuavad laevadelt vastutuskindlustust. Oleks väga keeruline seda kindlustust luua väljaspool olemasolevat kindlustusseltside ringi," selgitas Semark.
Kuid sanktsioonidest kõrvale hiilimise keerukuse kõrval saaksid karistada ka Venemaa abistajad.
"Alati on võimalik, et eksisteerib lünkasid sanktsioonides ja inimesed suudavad neist kõrvale hiilida. Ja see ongi põhjus, miks on vajalikud lisasanktsioonid – näiteks USA poolt – neile, kes ei pea kinni hinnalaest või naftaembargost," ütles Tagliapietra.
Kolmapäevase ettepanekuga karistaks sanktsioonide eirajaid ka Euroopa Liit.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: FT