Eesti Energia hakkab universaalteenust pakkuma hinnaga 19,24 senti kWh eest
Eesti Energia hakkab oma klientidele pakkuma 1. oktoobrist rakenduvat elektri universaalteenust hinnaga 19,24 senti kilovatt-tunni (kWh) eest (koos käibemaksuga), millele lisandub kuutasu 1,99 eurot.
Eesti Energia pakub universaalteenust hinnaga 19,24 senti kWh eest, mille sees on konkurentsiameti kehtestatud universaalteenuse tootjahind 15,4 senti kWh eest, Eesti Energia kulud, riskid ja mõistlik kasum (0,63 senti kWh) ja käibemaks (20 protsenti ehk 3,21 senti kWh).
Universaalteenuse hinnale rakendub veel valitsuse kehtestatud energiakompensatsiooni meede. Koos kompensatsiooniga koos on Eesti Energia pakutav hind 13,24 senti kWh eest.
Tegu on elektriteenuse hinnaga, sellele lisanduvad veel võrgutasu, taastuvenergiatasu ja elektriaktsiis.
Konkurentsiamet kehtestas elektritootjale Enefit Powerile ajutise elektri tootjahinna 154,08 eurot MWh ehk 15,4 senti kWh eest, mille alusel hakkavad elektrimüüjad 1. oktoobrist tarbijatele universaalteenust pakkuma. Tegu on ajutise hinnaga, läbirääkimised kokkuleppe saavutamiseks Enefit Poweriga veel jätkuvad. Enefit Poweri juhi Andres Vainola sõnul soovib ettevõte tootjahinnaks 18,18 senti kWh eest ning kokkuleppele loodetakse jõuda hiljemalt novembriks.
Universaalteenuse osutajast elektrimüüjal on kohustus pakkuda kodutarbijale universaalteenusega elektrienergiat, kui tema tarbija senine elektripakett on kallim kui universaalteenuse hind. Tarbijal on õigus pakkumisest loobuda.
Eesti Energia kodukliendid, kelle elektri universaalteenus on soodsam kui olemasolev pakett, viiakse automaatselt üle universaalteenusele. Arvutuse aluseks on viimase kahe kuu (juuli, august) kliendi personaalne keskmine elektrihind. Kui klient ei soovi universaalteenust, on tal võimalik pakkumisest loobuda kuni 12. oktoobrini.
Eraisikutel on võimalus ka ise pöörduda Omniva postkontorisse, et esitada sooviavaldus Eesti Energia universaalteenuse lepingu sõlmimiseks, üle kontrollimiseks või automaatsest üleviimisest loobumiseks.
Automaatselt saab universaalteenuse pakkumise ligi 129 000 Eesti Energia koduklienti, nendest 90 000 on börsipaketil ja 39 000 fikseeritud hinnaga paketil, teatas ettevõte.
Alexela: müüja jaoks on peamine kulu tehingute finantseerimine
Alexela teatas, et nemad hakkavad universaalteenust pakkuma lõpphinnaga 19,19 senti kWh eest. Sellele lisandub samuti kuutasu 1,99 eurot. Esmaspäeval saadab Alexela oma klientidele täpsustava info.
Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna ütles ERR-ile, et peamise osa ettevõtte marginaalist, mis Alexelal on 0,7 senti kilovatt-tunni kohta, moodustab elektri ostmise finantseerimine ja nii on see kõigi elektrimüüjate puhul.
"Peame arvestame, et elektrimüüjana peame elektri ette ostma tootjalt. Raha saame tarbijatelt tagasi järgmise kuu 15.–20. kuupäeva paiku. Poolteist kuud on finantseerimise periood. Kuivõrd elektri hinnatase on täna käibemaksuga 180 eurot megavatt-tunnist, siis rahaline osa on tehingutes päris suur, mida me peame finantseerima ja see on kõige suurem komponent. Finantseerimiskulu on kõigile oluline, sest baashind on kõrgel. Praegune euribor tähendab, et finantseerimiskulu kasvab veelgi. Väga palju (marginaaliga) allapoole, ma ei usu et saab minna," lausus Kärsna.
See tähendab, et erinevate elektrimüüjate pakutav universaalteenuse hind jääb üsna samasse kanti, kuivõrd marginaal jääb tõenäoliselt kõigil 0,7 ja 0.75 sendi vahele, märkis Kärsna, kelle sõnul tekitab hindade ühtlustumise ka tihe konkurents.
"Konkurents on tihe ja hinnad ja marginaalid pole kivisse raiutud. Eks vaadatakse, kuidas kliendid liiguvad. Kui sa täna universaalteenust ei paku, siis jääd oma kliendibaasist sisuliselt ilma. Konkuretsi järgmise kuu jooksul paneb paika, mis marginaalid jäävad," lausus ta.
Eesti Gaas loodab odavama hinnaga kliendibaasi suurendada
Eesti Gaas hakkab universaalteenust pakkuma hinnaga 19,15 senti kilovatt-tunni eest, lisaks peab klient tasuma kuutasu 1,95 eurot, ütles ERR-ile Eesti Gaasi juhatuse liige Raul Kotov.
"Eks me oleme väiksem ettevõte, püüame olla efektiivsem, müüme gaasi ja elektrit koos, see annab võib-olla mingi säästu. Kindlasti on huvi ka kliendibaasi suurendada," selgitas Kotov Eesti Energia pakutavast odavamat hinda.
Kotovi sõnul tasub samas praegu otsustades silmas pidada asjaolu, et vaidlus tootjahinna üle veel Enefit Poweri ja konkurentsiameti vahel kestab ning kui amet järele annab, võib novembrist universaalteenuse hind tõusta. "Kui novembris tuleb kõrgem hind, siis täna otsustades peab vaatama pikemalt tulevikku, et mis tulevikus hinnaga olema saab," lausus ta.
Eesti Gaas saadab oma klientidele teavituse järgmise nädala alguses.
Universaalteenust ehk kontrollitud hinnaga elektrienergiat saab pakkuda kuni 2026. aasta aprilli lõpuni.
Toimetaja: Marko Tooming