Tööerakonna toetus Ühendkuningriigis on rekordkõrgel

Briti Tööerakonna juht Keith Starmer ja Briti konservatiivide juht ning Briti peaminister Liz Truss
Briti Tööerakonna juht Keith Starmer ja Briti konservatiivide juht ning Briti peaminister Liz Truss Autor/allikas: SCANPIX/PA Wire/PA Images

Majanduslikud raskused, kriitika Briti riigieelarve kavandi vastu ning rahulolematus praeguse konservatiivide juhitud valitsuse vastu on viinud rekordkõrgeks Briti Tööerakonna toetuse. Redfield & Wilton Strategies viimase küsitlusuuringu kohaselt toetab tööparteilasi tervelt 52 protsenti Briti valijaskonnast.

Kui Ühendkuningriigis toimuksid praegu valimised, siis hääletaks Tööerakonna poolt tervelt 52 protsenti valijatest, mis on kuus protsenti kõrgem tulemus kui veel kuu tagasi.

Konservatiivide toetus on samal ajal langenud 24 protsendini ehk nad on kaotanud viis protsenti toetust. Samas on tooride langustrend kestnud pikemalt.

Liberaaldemokraatlik erakond kaotas samuti kolm protsenti toetusest. Neid toetab nüüd Briti valijaskonnas kümnendik. Samuti tõusis roheliste toetus viie protsendini, kasvades ühe protsendi võrra.

Briti ajalehe The New Statesman analüüsi kohaselt tähendaksid need toetusnumbrid, et Tööerakond saaks koheselt toimuvate valimiste korral Briti parlamendis 396 kohta (194 rohkem kui praegu) ning toorid saaksid 154 (211 vähem kui praegu).

Üldvalimised peavad Ühendkuningriigis toimuma hiljemalt 2025. aasta jaanuaris., seega vahepeal võivad toetusnumbrid veel arvestataval määral muutuda.

2019. aastal võitsid Briti parlamendi valimised ülekaalukalt konservatiivid ning Tööerakonda tabas üks aegade suurim valimiskaotus.

Briti naela kurss langes septembri lõpus erakordselt madalale peale seda kui Briti rahandusminister Kwasi Kwarteng avaldas uue riigieelarve kavandi.

Eelarves kavandati suuri maksukärpeid ning kärbete katmiseks plaaniti võtta laenu.

Eelarvet kritiseeriti mitmete osapoolte poolt, sh väljendas muret ka rahvusvaheline valuutafond.

Kwasi Kwarteng on rahandusminister Liz Trussi valitsuses, kes sai peaministriks alles 6. septembril.

YouGov küsitlusuuringute kohaselt on valijate rahulolematus Briti valitsusega erakordselt kõrge, olles viimastel andmetel 62 protsenti. Valitsuse tegevusega on rahul 17 protsenti.

Viimane suurem rahulolematuse laine oli 2019. aasta kevadel, mis Briti valitsuse tööga ei olnud rahul tervelt 72 protsenti vastanutest.

Tööerakonna toetuse kasv ei ole samas ainult uue Liz Trussi valitsuse ametisse astumise tõttu toimunud, kuna Tööerakonna ja konservatiivide toetusnumbrid vahetasid kohad juba 2021. aasta novembris.

Sestsaadik on europeelects.eu koondatud küsitlusuuringute järgi konservatiivide toetus liikunud allapoole trendis ning Tööerakonna oma ülespoole.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: