ÜRO inimõiguste nõukogu blokeeris arutelu Xinjiangi olukorra üle

Hiina lipp
Hiina lipp Autor/allikas: SCANPIX/CHINE NOUVELLE/SIPA

ÜRO inimõiguste nõukogu blokeeris neljapäeval arutelu hiljutise ÜRO raporti üle, milles leiti, et uiguuride tagakiusamine Hiinas võib olla inimsusevastane kuritegu.

Neljapäevane hääletus oli Hiina jaoks suur diplomaatiline võit. Arutelu korraldamiseks tegid ettepaneku USA, Suurbritannia, Saksamaa ja teised lääneriigid. 19 nõukogu liiget hääletas ettepaneku vastu, 17 olid poolt ja 11 riiki jäid erapooletuks, vahendas Financial Times

Mitmed moslemiriigid, sealhulgas Indoneesia, Pakistan, Kasahstan ja Usbekistan hääletasid arutelu algatamisele vastu. Hiina juht Xi Jinping külastas hiljuti nii Kasahstani kui Usbekistani. Erapooletuteks jäid samuti Ukraina, India, Brasiilia ja Mehhiko. 

"Täna võeti sihikule Hiina. Homme võib ohvriks langeda mõni teine arenguriik," väitis enne hääletust Hiina suursaadik nõukogus Chen Xu. 

Inimõiguslaste hinnangul on Xinjiangis vähemalt miljon uiguuri koonduslaagritesse saadetud, kus neid süstemaatiliselt piinatakse ja orjatööjõuna kasutatakse. 

Augustis teatas ÜRO toonane inimõiguste juht Michelle Bachelet, et uiguuride tagakiusamine Hiinas võib olla inimsusevastane kuritegu. Bachelet avaldas oma aruande vaid mõni minut enne oma ametiaja lõppu.

Bachelet ütles, et olukord Xinjiangis vajab kiiresti rahvusvahelist tähelepanu. 

"Oleme pettunud, et nõukogu ei nõustunud arutelu pidamisega," ütles USA suursaadik nõukogus Michele Taylor. 

Nõukogu otsust kritiseeris ka rahvusvahelise inimõigusteorganisatsioon Amnesty International. "ÜRO inimõiguste nõukogu on oma põhilise ülesande täitmisel läbi kukkunud," teatas organisatsioon. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: