Xi Jinping kindlustas endale kolmanda ametiaja Hiina juhina
Hiina president Xi Jinping saavutas Pekingis lõppenud Hiina Kommunistliku partei kongressil oma ametiaja pikendamise parteijuhina ning jätkab seega teist kümnendit Hiina liidrina. Xi tõrjus parteikongressil oma rivaalid kõrvale ja edutas endale lojaalseid parteitegelasi.
Hiina Kommunistliku partei äsja valitud keskkomitee uus koosseis valiski oodatult pühapäeval oma esimesel plenaaristungil Xi uuesti partei peasekretäriks, aga samuti ka partei sõjaväe kesknõukogu esimeheks. See avab talle tee saada uuesti kinnitatud ka riigi presidendiks, kui järgmisel kevadel kogune uuesti Hiina parlament.
Xi kolmas ametiaeg muudab Hiinas seni kehtinud võimu ülemineku norme, mille eesmärk oli takistada ainuvalitsemise tagasitulekut ning tagas liidrite perioodilise vahetumise, kirjutas väljaanne The Wall Street Journal (WSJ).
Suurim draama nädala kestnud parteikongressi ajal toimus ametlikul lõpetamisel laupäeval, kui Xi 79-aastane eelkäija, presiidiumis tema kõrval istunud Hu Jintao tõsteti kongressi ajal toolilt pooleldi jõuga püsti ja talutati saalist välja. Uudisteagentuuri Xinhua teatas hiljem, et Hu ei tundnud end istungi ajal hästi. Hu väljasaatmine eelnes vahetult Hiina kompartei tippjuhtkonna uue koosseisu avalikustamisele.
#China: Former President & General Secretary of China, Hu #Jintao, Xi #Jinping's predecessor, has been physically removed from Communist Party Congress and has since disappeared. pic.twitter.com/yWHASApF9n
— Igor Sushko (@igorsushko) October 22, 2022
Xi domineerib Hiina valitsemist selliselt, mida pole ükski juht pärast kommunistliku Hiina rajajat Mao Zedongi teinud. Kolmas ametiaeg annab talle rohkem tegutsemisruumi oma suurimate eesmärkide saavutamiseks: saavutada "riiklik uuendamine ", mis muudab Hiina globaalseks jõuks ja relvastab riigi vastasseisuks läänega, tõdes WSJ.
Kongressi rohkem 2200 delegaati tunnistasid partei alusdokumente uuendades Xi Hiina kompartei tähtsaimaks liidriks pärast Mao Zedongi, nimetades ta "kogu partei tuumaks". Xi jätkab veel vähemalt viis aastat partei- ja riigijuhina ning Hiina relvajõudude komandörina.
"Xi saavutas suure võidu riigi aluspõhimõtete muutmisega," ütles Hongkongi Hiina ülikooli parteipolitiika ekspert Willy Lam väljaanedele Financial Times. "Kõik peavad Xi Jinpingile alluma. Ühest küljest kiirendab see otsustamist, aga teisest küljest kaob täielikult võimude tasakaal," lisas ta.
Partei tutvustas kongressi lõpus teisi riigi juhtimise eest vastutava tippjuhtide kitsa ringi liikmeid ning riigi sõjaväe tugevdamise eest vastutavaid ametnikke. Nimekiri annab mõista, kui tugev on Xi võim ja kuidas ta kavatseb seda kasutada.
Ametisse nimetatud partei keskkomitee uuest koosseisust, millel on 205 täisliiget ja 171 asendusliiget, jäeti välja mõned tippametnikud, kellest kõige silmatorkavam on senine peaminister Li Keqiang, Hiina võimuhierarhias teisel kohal asunud poliitik, kes on andnud majanduspoliitika kohta signaale, mis lähevad vastuollu Xi vaadetega.
Lisaks peaminister Li-le kaotas koha võimuladvikus ka Hiina kompartei poliitbüroo liige Wang Yang. Kumbagi ei valitud enam keskkomitee liikmeks. Hiina kompartei senise võimukorralduse kohaselt oleks nii Li kui ka Wang, keda nähti võimaliku uue peaministrina, võinud oma vanuse poolest veel jätkata poliitbüroo seitsmeliikmelise alalise komitee liikmetena, tõdes FT.
Keskkomiteest jäid välja ka Xi majandusnõunik Liu He ning juhtiv pangandusregulaator Guo Shuqing, mis peaks samuti näitama Hiinda liidri kavatsust teha muutusi riigi majanduses, märkis FT.
Kongress teatas ka, et Xi juhtimisel on "kõrvaldatud tõsised ohud parteis, valitsuses ja sõjaväes", millega viidatakse varjatult levinud korruptsioonile varasema presidendi Hu kümneaastase võimu ajal.
Vastavalt partei mitteametlikule vanust käsitlevale kokkuleppele võivad 67-aastased või nooremad ametnikud saada keskkomitee liikmeks veel viieaastaseks ametiajaks, samas kui 68-aastased või vanemad peavad tagasi astuma. Parteijuhile vanusepiirang ei kehti.
Hu järgnes parteijuhi kohal 2002. aastal Jiang Zeminile, kui esimest korda pärast kompartei võimule saamist 1949. aastal anti Hiinas võim korrapäraselt üle järgmisele juhile.
Xi aga ei määranud endale järglast partei viimasel kongressil 2017. aastal ja kompartei täieliku kontrolli all olev Hiina parlament kaotas paar kuud hiljem presidendi kahe ametiaja piirangu. See sillutas tänavu 69-aastaseks saanud Xi-e tee valitseda potentsiaalselt nii kaua, kuni tema tervis lubab.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Wall Street Journal, Financilal Times