Põhikooli lõpetamine naaseb koroonaeelsete tingimuste juurde

Eksami tegemine
Eksami tegemine Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Sel õppeaastal kehtivad põhikooli lõpetamiseks koroonaviiruse-eelsel ajal kehtinud tingimused, mis tähendab, et põhikooli lõpetamiseks on vaja, et õppeainete viimased aastahinded on vähemalt rahuldavad, tehtud on loovtöö ning kõik lõpueksamid tehtud vähemalt hindele kolm.

"Eksamid on õppeprotsessi loomulik osa ja nende sooritamine aitab õpilasel omandada nii enesedistsipliini kui keskendumise kogemusi. Muidugi tingimusel, kui kooli lõpetamine eksamitulemustest sõltub," põhjendas otsust haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas.

"Enese kokkuvõtmise oskus on eluks vajalik ja seega kasulik õpilasele, andes võimaluse ka õpitu kinnistamiseks. Ka annab eksam ühiskonnale informatsiooni õppetasemest meie koolides."

Kahel möödunud õppeaastal seoti koroonaviiruse leviku tõttu lõpueksamite tulemused lahti kooli lõpetamise tingimustest ehk eksamid olid küll kohustuslikud, kuid hindeid ei pandud, vaid tulemus esitati protsendipunktides. Esimesel koroonaviiruse kevadel ehk 2020. aastal jäeti põhikooli lõpueksamid ära, sest õppeaasta teisel poolel kehtis riigis eriolukord ning kõik haridusasutused olid pikalt distantsõppel.

Seekord peavad põhikooli lõpetajad tegema kohustusliku eksami eesti keeles või aines eesti keel teise keelena ning matemaatikas. Eesti keele eksam toimub 2. juunil ning B1-tasemega ühitatud eesti keel teise keelena eksam toimub kahes osas, millest kirjalik osa tuleb teha 26. mail ning suuline osa 29.-30. maini. Matemaatika põhikooli lõpueksam toimub sel õppeaastal 7. juunil.

Õpilased peavad tegema ka valikeksami kas bioloogias, keemias, füüsikas, geograafias, ajaloos, ühiskonnaõpetuses või inglise, prantsuse, saksa või vene keeles. Valikeksam toimub 12. juunil. Õpilasel tuleb oma valikeksami aine otsustada hiljemalt 1. veebruariks.

Põhikooli lõpueksamid on kevadeti kõigis koolides ühesugusena ja ühel ajal toimuvad riiklikud eksamid 9. klassi õpilastele. Põhikooli lõpueksamite eesmärk on hinnata õpilase põhikoolis omandatud teadmisi ja pädevusi ning teha otsus kooli lõpetamise kohta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: