Berliin uskus 2021. aasta lõpus, et Kreml ei kasuta gaasi energiarelvana

Angela Merkel ja Dmitri Medvedev
Angela Merkel ja Dmitri Medvedev Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JOHN MACDOUGALL

Saksamaa valitsus avalikustas neljapäeval 2021. aasta lõpust pärineva dokumendi, mis väitis, et Nord Stream 2 gaasitoru ei kujuta endast ohtu Euroopa energiajulgeolekule.

Dokument pärineb 26. oktoobrist, kui võimul oli veel Angela Merkeli valitsus. Praegune Saksa kantsler Olaf Scholz oli siis rahandusminister. Dokument kirjeldab Venemaa gaasitarnetega seotud naiivset turvalisuse hinnangut, vahendas Politico.

"Kokkuvõttes jõutakse turvalisuse hinnangus järeldusele, et Nord Stream 2 sertifitseerimine ei ohusta Saksamaa ja Euroopa Liidu gaasiga varustamise kindlust," seisab dokumendis. 

Saksa valitsus ei muretsenud siis samuti, et võimalik gaasijuhtme rike võib ohustada Euroopa varustuskindlust.

Saksamaa eelmise valitsuse naiivne hinnang avaldati pärast seda, kui Saksa meedia taotles juurdepääsu dokumendile. Ajakirjanikud ähvardasid valitsuse kohtusse kaevata, kui Berliin dokumenti ei avalda. 

Merkeli valitsuse naiivse hinnangu lükkab ümber praegune energiakriis, Venemaa peatas gaasitarned Saksamaale.  Teisipäeval väitis Scholz, et oli alati kindel, et Putin kasutab energiatarneid relvana, vahendas Politico. 

Hiljuti kuulutas Scholzi valitsus välja suure toetuspaketi. Abipakett on mõeldud leevendama energiakriisi mõjusid nii eratarbijatele kui ka äridele. Saksamaa jaoks lähevad meetmed maksma 200 miljardit eurot.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: