Tootjahinnaindeks kerkis aastaga 23,2 protsenti, augustiga võrreldes langes

Tootmine leivatehases.
Tootmine leivatehases. Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes septembris augustiga võrreldes 1,3 protsenti ja tõusis võrreldes eelmise aasta septembriga 23,2 protsenti.

Tootjahinnaindeks iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit möödunud aasta septembriga võrreldes eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, toiduainete ja metalltoodete tootmises ning kemikaalide ja keemiatoodete tootmises.

"Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 17,4 protsenti, sealhulgas toiduainete tootmises 25,8 protsenti," lisas Šokman.

Augustiga võrreldes mõjutas indeksit enim hinnalangus elektrienergiaga varustamises, puidutöötlemises ja puittoodete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnatõus paberi ja pabertoodete tootmises, ehitusmaterjalide ning keemiatoodete tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks. Autor/allikas: Statistikaamet

Ekspordihinnaindeks langes septembris võrreldes augustiga 0,6 protsenti. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, naftasaadustel ning mäetööstuses.

Kõige rohkem tõusid hinnad pabertoodetel, põllumajandussaadustel ning rõivastel. Võrreldes 2021. aasta septembriga suurenes ekspordihinnaindeks 23,1 protsenti.

Impordihinnaindeks langes septembris võrreldes eelneva kuuga 1 protsent. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, naftasaadustel ja puittoodetel. Hinnad tõusid enim põllumajandussaadustel, nahktoodetel ning toiduainetel. Võrreldes 2021. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 24,8 protsenti.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: