Reitingud: EKRE vähendas Reformierakonnaga vahet, Eesti 200 taastas sotside arvelt toetust

Oktoobrikuu reitingute suurim muutus on seotud Eesti 200, aga ka sotsiaaldemokraatidega.
Oktoobrikuu reitingute suurim muutus on seotud Eesti 200, aga ka sotsiaaldemokraatidega. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR; kollaž: JJ Oidermaa

EKRE reitingu tõus vähendas nende vahet Reformierakonnaga ning Eesti 200-l õnnestus oma reitingut tõsta Sotsiaaldemokraatliku Erakonna arvelt, selgus ERR-i tellitud Kantar Emori oktoobrikuisest uuringust.

Erakondade toetuste edetabelit juhib endiselt Reformierakond, mida toetas oktoobris 28 protsenti valijatest. Kuu varem oli neil toetajaid 29 protsenti.

EKRE toetus kasvas 25 protsendile, mis aitas neil vahet Reformierakonnaga vähendada. Septembris oli EKRE toetus 23 protsenti. 25 protsenti toetust on EKRE-l olnud ka korra varem - juulis 2021.

Kahele suurema toetusega parteile järgnevad võrdselt 14 protsendi suuruse toetusega Keskerakond ja Eesti 200. Sealjuures Keskerakonna toetus kuu varasemaga ei muutunud, kuid Eesti 200-l õnnestus oma toetust kolme protsendipunkti võrra tõsta.

Kantar Emori uuringueksperdi Aivar Voogi hinnangul oli oktoobrikuu reitingute suurim muutus seotud just Eesti 200, aga ka sotsiaaldemokraatidega. Eesti 200 toetuse tõusu kõrval langes Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus septembri 11 protsendilt oktoobris kaheksale protsendile.

"Eesti 200 tõus toimus nähtavasti SDE toetuse vähenemise arvelt. Küsitlusperioodi keskele sattunud Eesti 200 üldkogu ja seal toimunud uue juhi valimine, mida ka rohkelt kajastati meedias, oli aluseks selle erakonna reitingu mõningasele taastumisele. Kas see on ajutine võnge või püsiv muutus, seda näitavad järgmised kuud," märkis Voog.

Parlamendiparteidest väikseim, seitse protsenti oli oktoobris Isamaa toetus. Kuu varem oli nende toetus kaheksa protsenti.

Isamaa toetus on langenud nüüd samale tasemele, mis oli neil enne valitsusse pääsemist. Valitsusse pääsemise ja oma agenda koalitsioonileppesse surumise järel tõusis Isamaa toetus juulis 11 protsendile, kuid ei jäänud sellele tasemele püsima.

Roheliste toetusnumber oktoobris oli kaks (septembris kolm) ja Parempoolsetel üks protsent (septembris samuti üks protsent).

Toetused vastajagruppides

Reformierakonna ja EKRE edu teiste erakondade ees on veelgi suurem eestlastest vastajate seas. Eestlastest vastajatest toetab Reformierakonda 33 ja EKRE-t 26 protsenti.

Eesti 200 toetab eestlastest vastajatest 14, Isamaad ja SDE-d mõlemat kaheksa ning Keskerakonda vaid seitse protsenti.

Muust rahvusest vastajate seas on esikohal Keskerakond, kuid 39 protsenti jääb kaugele alla nende pikaajalisele toetusele selles vastajagrupis. Muust rahvusest vastajate teiseks eelistuseks on tõusnud EKRE 21 protsendiga.

Kuid ka teised parteid saavad arvestada juba selle valijagrupi toetusega - Eesti 200 toetab 13 protsenti, Reformierakonda 11 protsenti ja SDE-d kaheksa protsenti muust rahvusest valijatest. Parlamendiparteidest on vaid Isamaa toetus selles valijagrupis väike - vaid kaks protsenti.

Tallinna elanike seas on riigikogu valimist silmas pidavat küsitluses 27 protsendiga esikohal Reformierakond, millest kaugele maha ei jää Keskerakond 23 protsendiga.

Tallinlastest 16 protsenti toetab Eesti 200, 13 protsenti EKRE-t, kaheksa protsenti SDE-d ja kuus Isamaad.

Täpsemaid numbreid erakondade toetustest erinevates sotsiaaldemograafilistes vastajagruppides saab lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.

Kantar Emor korraldas ERR-i uudistetoimetuse tellimusel uuringu 13.–19. oktoobrini ja sellele vastas 1469 valmisealist kodanikku vanuses 18–84 aastat. Pooled vastajatest küsitleti veebis ja pooled telefoni teel. Tulemuste esitlemisel eemaldati "ei oska öelda" vastajad, mis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. "Ei oska öelda" vastajate osakaal oli oktoobris 30 protsenti, septembris oli neid 29 protsenti.

Kell 11 kommenteerivad ERR-i veebisaates värskeid erakondade toetusnumbreid uuringu teinud Aivar Voog Kantar Emorist ning ERR-i ajakirjanikud Urmet Kook ja Indrek Kiisler. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: