Kolmapäeval toimusid Iraanis taas ulatuslikud protestid

Kuvatõmmis videost, kus on näha Iraani protestijaid kogunemas ristmikule ühes Iraani linnas
Kuvatõmmis videost, kus on näha Iraani protestijaid kogunemas ristmikule ühes Iraani linnas Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo

Iraanis jätkusid kolmapäeval protestid valitseva režiimi vastu. 40 päeva tagasi hukkus Iraani kombluspolitsei vägivalla tõttu Mahsa Amini, kelle surma tõttu tekkisid Iraanis ulatuslikud valitsusvastased protestid.

Iraanis toimusid Mahsa Amini hukkumise mälestamise tähtpäeval taas ulatuslikud protestid, vahendab Iran International.

Mahsa Amini hukkus 40 päeva tagasi Iraani kombluspolitsei vägivalla tõttu.

Inimese surmast möödumise 40. päev on Iraani kultuuriruumis tähtis sündmus.

Kolmapäeval kogunes Mahsa Amini kodulinna Kordestani provitsis Saqqezi linnas suur rahvamass, kes skandeeris "Vabadus, Vabadus" ja "Khamenei kukutatakse see aasta võimult".

Iraani julgeolekujõud ähvardasid Mahsa Amini lähedasi enne tähtpäeva, et nad tema haua juures ei koguneks.

BBC teatel kasutas politsei Saqqezi linna kogunenud protestijate vastu nii laskemoona kui ka pisargaasi. Reutersi teatel arreteeriti linnas kümneid inimesi.

Samuti olid blokeeritud kõik Saqqezi linna suunduvad teed politsei ja Iraani relvajõudude poolt, et takistada inimestel saabumast Saqqezi linna.

Õhtuks oli teateid protestidest 30 Iraani linnas.

Sotsiaalmeediasse postitatud videote järgi tundub, et kolmapäevased protestid võivad olla siiani kõige suuremad, hindas Iran International.

Kolmapäeva õhtul teatas Iraani valitsus terrorirünnakust Shirazi pühamule, kuid paljud iraanlased olid skeptilised selle osas, kes rünnaku tegelikult tegi.

Iraani võimude väitel oli rünnaku taga ekstreemsed sunni-moslemid, kes on riigis vähemuses. Iraani teokraatlik valitsus on šiia-moslemite poolt domineeritud.

Kolmapäeval toetasid proteste enda streigiga ka Teherani naftarafineerimise tehase töötajad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Iran International, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: