Viljandimaal avati näitus teksapükste paikamise võimalustest

"Lipp lipi peal, lapp lapi peal" on Viljandimaal Heimtali vanas rahvamajas avatud näitus nüüdisrahvarõivaks saanud teksapükste paikamise võimalustest. Selle asemel et kulunud teksapaar minema visata, võib need isikupäraselt korda teha ja saata uuele kasutusringile.
Heimtali Muuseumi Sõprade Seltsi, Eesti Rahva Muuseumi, rahvakunsti ja käsitöö liidu ning Viljandi kultuuriakadeemia konkurss-näitus pani tegutsema 52 käsitööhuvilist üle Eesti. Sirje Helimets peab Viljandis õmblusäri, näitusele tõi ta paigatud töörõivad.
"Nende juures ei ole erilist ilu vaja teha. Algul üritasin küll hästi kenasti teha, aga lõpuks öeldi, et "pane hullu", tee nii nagu tuleb, peaasi et auk ei haigutaks," kirjeldas Helimets.
Igal näitusele toodud esemel on oma lugu. Ühe kulunud püksipaari saatis näitusele maalikunstnik Lauri Sillak. Kunstnik kannab tädi Endlale kuulunud, suure huumorimeelega paigatud pükse siiamaani vahel ka ise. Et õmblemine võib ka meestele lõbu pakkuda, teab Andres Kaldma Harjumaalt, kes tõi näitusele vanaisale kuulunud saunakoti.
"Kantud kott, nurgad kulunud, siit-sealt räbaldunud. Mul hakkas tema äraviskamisest kahju lihtsalt. Lappisin oma vanade pükstega ta ära ja nii sai," rääkis Kaldma.
Konkurss-näituse "Lipp lipi peal, lapp lapi peal" idee autor, tekstiilikunstnik Anu Raud ütleb, et iga püksipaari parandamine on osa maailma parandamisest. Pealegi saab nii elu sisse puhuda ka kõige ilmetumale teksapaarile.
"Kui sa saad natukenegi sellele vabriku massitootmisele ühe ilusa värvilise nõelukoha juurde teha, siis sa saadki panna selle oma hõngu, oma lõhna, oma peremärgi. Ja sa tunned need püksid ära, keegi ei saa neid ära ka varastada, sellepärast et nad on sinu omad," rääkis Raud.
Paigatud pükste näitus Heimtali vanas rahvamajas jääb avatuks 6. jaanuarini.
Toimetaja: Barbara Oja