Bideni kinnitusel pole alust karta külma sõda Hiinaga

USA president Joe Biden ütles pärast kohtumist Hiina liidri Xi Jinpingiga, et tema hinnangul ei tasu karta kahe riigi vahel külma sõja puhkemist.

Biden kinnitas pärast kohtumist Hiina riigipea Xi Jinpingiga, et USA ja Hiina jätkavad eri teemadel kõrgetasemelist suhtlust.

USA presidendi sõnul oli enne G20 riikide liidrite kokkusaamist Balil peetud vestlus avatud ja otsekohene ning tema hinnangul ei kavatse Hiina Taiwani nii pea rünnata.

USA president ja Hiina liider pole varem samas ruumis riigijuhtidena kohtunud, küll aga vestelnud videokanali kaudu. Erinevalt Xi Jinpingist andis Joe Biden pärast kolmetunnist kohtumist ka pressikonverentsi, milles kinnitas, et vestlus oli avatud ja otsekohene ning tema tõstatas rahuvahelise õiguse, inimõiguste ja kahe riigi suhete tuleviku küsimuse. Biden ütles ka, et pole põhjust muretseda uue külma sõja puhkemise pärast.

"Jätkame tarmukat konkureerimist, kuid ma ei otsi konflikti. Soovin seda konkureerimist vastutustundlikult hallata. Tahan tagada, et iga riik järgib rahvusvahelist õigust ja sel teemal arutlesimegi. Meie ühe Hiina poliitika ei ole muutunud," rääkis Biden.

"Maailm ootab, et Hiina ja USA võtavad juhtrolli globaalsete väljakutsetega tegelemiseks, alates kliimamuutusest kuni toidu julgeolekuni ning suutlikkuses koostööd teha. USA on valmis just selleks, teiega koostööks, kui seda tahate," ütles Biden kohtumisel Xi-ga.

Kahepoolset strateegilise kommunikatsiooni avatuna hoidmist kinnitas ka Hiina liider.  

"Hiina ja USA suhe on praegu sellises olukorras, et me muretseme selle pärast palju. Selline seis ei ole meie kahe riigi rahva fundamentaalsetes huvides ega ka see, mida rahvusvaheline kogukond eeldab," ütles Xi.

Hiina teatel nimetas Xi Taiwani küsimust esimeseks punaseks jooneks, mida ei tohi suurriikide suhetes ületada. Pärast USA kongressi esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi visiiti Taiwanile katkestas Peking mitmed suhtluskanalid USA-ga, kuid nüüd ollakse valmis seda taas muutma ning välisminister Antony Blinken sõidab selleks Pekingisse.

USA president ütles ka, et ei usu, et Hiina alustab peagi invasiooni Taiwanisse. Biden kutsus Pekingit kasutama mõjujõudu Põhja-Korea üle, et too ei korraldaks tuumarelvakatsetusi.

"On keeruline öelda, et olen kindel, et Hiina suudab Põhja-Koread kontrollida. Seda esiteks. Teiseks, tegin Xi Jinpingile selgeks, et minu arvates on tal kohustus selgitada Põhja-Koreale, et viimane ei tohiks korraldada pikamaa tuumarelva katsetusi," rääkis USA riigipea.  

Bideni sõnul olid riigijuhid ühel meelel, et tuumarelvade kasutus või nendega ähvardamine on täiesti vastuvõetamatu. Hiina välisministeeriumi kokkuvõttes peasekretär Xi tuumarelvade vastuvõetamatust ei lausunud, küll aga avaldas sügavat muret Ukraina olukorra pärast ja lootust rahukõneluste alustamiseks.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: