ÜRO Peaassamblee nõuab Venemaalt kahjutasu maksmist Ukrainale

ÜRO Peaassamblee hääletustulemused Ukrainale reparatsioonide maksmise küsimuses.
ÜRO Peaassamblee hääletustulemused Ukrainale reparatsioonide maksmise küsimuses. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Venemaa peab vastutama Ukrainale kallale tungimisega eest ning maksma reparatsioone agressiooniga tehtud kahjude kompenseerimiseks, öeldakse esmaspäeval ÜRO Peaassambleel vastu võetud mittesiduvas resolutsioonis.

Otsuses, mida toetas maailmaorganisatsiooni 193 liikmesriigist 94, mille vastu hääletas 13 ja erapooletuks jäi 74 riiki, öeldakse, et Venemaa peab kandma õiguslikke tagajärgi kõigi oma rahvusvahelise õiguse rikkumiste eest, kaasa arvatud reparatsioonide tasumine kahjude eest, mille põhjustas seesugune tegevus.

Resolutsiooniga soovitatakse liikmesriikidel koostöös Ukrainaga luua rahvusvaheline register, milles oleks fikseeritud Venemaa põhjustatud kahjud ja purustused ning kahjutasunõuded Venemaa suhtes.

ÜRO Peaassamblee resolutsioonidel ei ole siduvat jõudu, kuid nendel poliitiline kaal.

Vastu hääletanud riikide seas olid lisaks Venemaale ka Hiina, Valgevene, Süüria, Kuuba, Iraan, Zimbabwe ja Eritrea. Erapooletuks jäid teiste seas India, Brasiilia ja Lõuna-Aafrika Vabariik.

Mitmed riigid ei osalenud hääletuses.

Märtsis hääletas 141 riigid ÜRO Peaassambleel Venemaa invasiooni tauniva resolutsiooni poolt, tänavu oktoobris andis aga 143 riiki oma poolthääle resolutsioonile, milles mõisteti hukka Venemaa tegevus Ukrainalt okupeeritud alade annekteerimisel.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: