Euroopa Komisjon tegi gaasi hinnalae ettepaneku

{{1669135500000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Euroopa Komisjon tutvustas gaasi hinnalae ettepanekut. Hinnalae käivitumiseks on kaks tingimust, mille täitumisel tehingud Euroopa gaasiturul peatuvad.

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson tutvustas teisipäeval gaasi hinnalae ettepanekut, mis aitab edaspidi vältida turuspekulatsioone.

"Turu korrektsioonimehhanism käivitub, kui kaks tingimust on täidetud. Esiteks, gaasi hind ületab 275 eurot megavatt-tunnilt kahe nädala jooksul. Ning teiseks, Hollandi börsi TTF-i hinnavahe LNG maailmaturu hinnaga on rohkem kui 58 eurot või enam kümne kauplemispäeva vältel. Viimane tingimus on vajalik kindlustamaks, et hinnalagi käivitub ainult siis, kui TTF-i hind ei peegelda enam turu põhimõtteid," rääkis Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson.

Kui need tingimused on täidetud, siis peatuvad tehingud Euroopa gaasiturul automaatselt. Siinkohal on oluline teada, et sellist olukorda pole turul kordagi valitsenud. 

Augustis jõudis gaasi hind Hollandi börsil küll korraks 349 euroni megavatt-tunnilt, ent ületas 275 eurot vähem kui kaks nädalat.

Ettepanekuga seatud kõrged tingimused tagavad ilmselt ka selle, et Euroopa Liidu riigid on valmis seda toetama.

"Me oleme teadlikud, et selline turgu sekkumine kätkeb endas mitmeid riske. Oleme seda peegeldanud mitmes jõulises kaitsemehhanismis, nende seas kõrgetes käivitumistingimustes. Kui tarnekindlus, tarbimise vähendamise püüdlused või turu stabiilsus satuvad ohtu, siis saab Euroopa Komisjon mehhanismi peatada kohe," ütles Simson.

Ja kuigi Euroopa Liidu riikidel oli aimdus, milliseks hinnalae mehhanism kujuneb, algab sellega nüüd kibekiire töö. Kolmapäeval arutavad seda Euroopa Liidu riikide suursaadikud ning neljapäeval peavad energiaministrid selle juba heaks kiitma.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: