Hiinas puhkesid koroonapiirangute vastased protestid

{{1669485480000 | amCalendar}}
Koroonameetmete vastane meeleavaldus Shanghais.
Koroonameetmete vastane meeleavaldus Shanghais. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Hiinas on kasvanud rahva pahameel koroonaviirusega seotud lukustusmeetmete üle ning algul pealinnas Pekingis ja Xinjiangi autonoomses piirkonnas puhkenud protestid levisid ka teistesse linnadesse. Laupäeval toimus meeleavaldus Hiina suurimas linnas Shanghais ning sotsiaalmeedias oli näha videoid Pekingi mainekaimas ülikoolis toimunud miitingust.

Protestid Hiina karmide COVID-19 piirangute vastu levisid pühapäeval, peaaegu kolm aastat pärast pandeemia algust, rohkematesse linnadesse, sealhulgas finantskeskusesse Shanghaisse.

Protestid said alguse Xinjiangi piirkonnast, mille pealinnas Urumqis hukkus kõrghoones toimunud tulekahjus 10 inimest, kelle surma põhjuseks peetakse seda, et elanikel ei õnnestunud õigel ajal majast põgeneda, kuna selle uksed olid osaliselt lukustatud, mida linnaametnikud eitasid. Juhtum vallandas laialdast pahameelt.

Põlengu järel puhkenud kodanikuallumatuse laine on kommunistlikus Hiinas enneolematu pärast selle praeguse liidri Xi Jinpingi võimuletulekut kümme aastat tagasi.

Riigi kõige suurema rahvaarvuga linnas Shanghais kogunesid elanikud laupäeva õhtul põlevate küünaldega Wulumuqi teele, mis on saanud nime Urumqi järgi. Pühapäeva varahommikul muutus kogunemine meeleavalduseks.

Suurt hulka politseinikke trotsiv rahvahulk hoidis üleval tühje paberilehti, millega väljendatakse protesti tsensuuri vastu. Hiljem levis sotsiaalmeedias video, mille kohaselt rahvas skandeeris: "Lõpetage piirangud Urumqis, piirangud Xinjiangis , kogu Hiinas!".

Kohal viibinute sõnul hakkas suur seltskond karjuma: "Maha Hiina kommunistlik partei, maha Xi Jinping!", mis on harvaesinev avalik protest riigi juhtkonna vastu.

Meeleavaldus toimus ka Pekingi Tsinghua ülikoolis, mis on üks Aasia prestiižsemaid kõrgkoole.

Hiina järgib oma COVID-i nullpoliitikat isegi siis, kui suur osa maailmast üritab koroonaviirusega koos elada. Kuigi Hiinas on koroonajuhtude arv ülemaailmsete standardite järgi madal, on see mitu päeva rekordiliselt kõrge, laupäeval registreeriti peaaegu 40 000 uut nakatumist.

Riik lähtub president Xi poliitikast COVID-i väljajuurimiseks, leides, et nulltolerants viiruse suhtes aitab päästa elusid ja vältida tervishoiusüsteemi ülekoormamist. Võimud on lubanud, et jätkavad seda vaatamata kasvavale avalikule vastuseisule ja selle kasvavale negatiivsele mõjule Hiina majandusele.

Koroonameetmete vastane protest Urumqis. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Video Obtained via REUTERS

Paljud Urumqi neljast miljonist elanikust on olnud Hiina ühe pikema lukustusperioodi all – neil on keelatud kodudest lahkuda koguni 100 päeva.

Hiina pealinnas Pekingis korraldasid mõned sulgemispiirangute alla jäänud elanikud väikeseid proteste. Osad elanikud suutsid oma kohalikke ametnikke veenda kavandatud lukustusmeetmeid mitte kehtestama ning mõnes Pekingi piirkonnas tühistati meetmed enne tähtaega.

Toimetaja: Merili Nael, Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: