Serbia ähvardas viia oma julgeolekujõud Kosovosse

Pristina nõuab, et ka Põhja-Kosovos elavad serblased kasutaksid autol Kosovo numbrimärke. Kuna serblastest politseinikud riigi põhjaosas astusid eelmine kuu sellesama nõude vastu protestides oma ametitest tagasi, siis saatis Pristina neljapäeva õhtul Põhja-Kosovosse korda tagama eriüksuslased. Üks Kosovo politseinik sai seal seejärel patrulli käigus viga. Serbia ähvardas vastusammuna saata Kosovosse enda julgeolekujõud.
Serbia Kosovo büroo juht Petar Petkovic ähvardas, et Kosovo sammude tõttu võib Serbia olla sunnitud viima oma julgeolekujõud Põhja-Kosovosse.
Petkovic viitas ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioonile nr 1244, mis võeti vastu 1999. aastal.
Resolutsiooni kohaselt pidi Jugoslaavia viima oma regulaarväed ja paramilitaarsed üksused Kosovost välja.
Samas lubas sama resolutsioon Jugoslaavia ja Serbia julgeolekujõududel naasta Kosovosse peale vägede lahkumist koostöös rahvusvaheliste rahuvalvajatega, miiniväljade märgistamiseks ja eemaldamiseks, Serbia pühakohtade valvamiseks ning olulistel piiripunktidel kohalolu tagamiseks.
Petkovic oma kommentaarides ei maininud hilisemaid ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioone.
Samuti tõmbas Serbia Kosovo büroo juht paralleele vägivallaga, mis toimus Kosovo serblaste vastu 2004. aastal ning Horvaatia operatsiooniga Torm (Operacija Oluja), mis oli Horvaatia iseseisvussõja viimane suurem lahing ning mille käigus sunniti riigist lahkuma 250 000 etnilist serblast.
Petkovic lubas, et Serbia ei luba sellistel asjadele enam juhtuda ning Kosovosse võidakse saata kuni 1000 Serbia julgeolekujõudude esindajat.
Petkovic rõhutas, et lääneriikides pole sellest veel piisavalt hästi aru saadud ning ta ootas, et lääneriikide valitsused survestaks Pristinat mõistlikumalt käituma.
Kosovo siseminister Xhelal Svecla süüdistas Serbiat Põhja-Kosovos kriminaalide toetamises.
"Kõik need pinged, kõik need seaduserikkumised, toimuvad Belgradi valitsuse kriminaalsete otsuse tõttu," ütles Svecla Kosovo rahvusringhäälingule RTK.
Euroopa Liit on nõudnud, et Serbia peab oma suhted Kosovoga normaliseerima kui soovib Euroopa Liiduga liituda.
Neljapäeval rünnati Mitrovicas Kosovo politseipatrulli, üks politseinik sai viga
Põhja-Kosovos Mitrovicas rünnati politseipatrulli, mistõttu sai üks politseinik viga. Kosovo politsei eriüksused viidi Kosovo põhjaossa neljapäeva õhtul ning rünnak toimus kaks tundi peale seda, vahendas Reuters
Kosovo politsei teatas, et suurendab oma kohalolu Põhja-Kosovos avaliku korra tagamiseks.
Piirkonnas oli enne seda vähe julgeolekujõude, sest sajad serblasest politseinikud astusid protestiks Pristina numbrimärgipoliitika vastu eelmine kuu oma ametist tagasi.
Kosovo tahtis, et ka riigi põhjaosas, kus elab palju serblasi, oleksid kasutusel Kosovo enda numbrimärgid, millega serblased seal ei soovi nõustuda, kuna nad keelduvad tunnistamast Pristina võimu.

Kosovo eriüksus sisenes neljapäeval serblastega asustatud Põhja-Mitrovica asulasse
Kosovo Online korrespondent teatas, et neljapäeva õhtul sisenes üle 200 Kosovo eriüksuslase Põhja-Mitrovica asulasse, kus kohalikest elanikest enamus on etnilised serblased.
Väljaande korrespondent rõhutab, et saabunud eriüksuslaste täpset arvu on raske tuvastada, kuna nad hõivasid saabudes positsioonid terves linnas.
Eriüksuslaste väitel anti neile käsk tagada asulas turvalisus. Linnas patrullivad ka Euroopa Liidu EULEX missiooni politseinikud.
Põhja-Mitrovica meessoost elanikud tulid neljapäeva õhtul tänavatele kurtma viimaste päevade arengute üle. Väljaande teatel oli olukord pingeline, kuid ühtegi intsidenti pole juhtunud.
Linnas on kõik kohvikud suletud ning naised ja lapsed on tänavatelt kadunud. Kosovo Online jagas kohapealsetest oludest lühikest videot.
Kosovo elanikkonna enamus on etnilised albaanlased, kuid riigis on ka arvestatav serblastest vähemus. Kosovo naaberriik Serbia ei tunnista Kosovot iseseisva riigina ning peab selle territooriumi enda provintsiks.
Kosovo serblaste ja albaanlaste vahel esineb pidevalt pingeid.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Reuters, Kosovo Online