Riik kavatseb hoiu-laenuühistud tugevama kontrolli alla võtta

{{1670996160000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Rahandusministeerium esitab lähiajal kooskõlastusringile seadusemuudatused, mille jõustumisel kujundatakse hoiu-laenuühistud (HLÜ) ümber ühistupankadeks, et riigil oleks võimalik nende tegevust senisest põhjalikumalt kontrollida. Viimasel ajal on avalikuks saanud mitu juhtumit, kus hoiu-laenuühistusse raha paigutanud inimesed on sellest ühistu juhtide tegevuse tõttu ilma jäänud.

Rahandusminister Annely Akkermanni sõnul tuleb järelevalvet hoiu-laenuühistute järele tõhustada ja selleks peavad kõik HLÜ-d viieaastase üleminekuperioodi jooksul otsustama, kas jätkata ühistupangana või tegevus lõpetada.

"Täna inimesed ei taju, et ühistu pole sama mis pank ja sealsetele hoiustele ei laiene Tagatisfondi kaitse. Selle tulemusel on meil käimas mitu kohtuasja, kus inimesed võivadki oma rahast ilma jääda," selgitas Akkermann muudatuste vajalikkust pressiteate vahendusel.

"Selliste olukordade ärahoidmiseks on edaspidi tarvis järelevalvelt ühistute üle tõhustada, ühistud peavad oma osakapitali suurendama vähemalt miljoni euroni, taotlema panga või ühistupanga tegevusloa ja lähevad sellega finantsinspektsiooni järelevalve alla," lisas rahandusminister. "Kindlasti on ühistuid, kes toetavad muudatusi ja on valmis astuma järgmise sammu, kuna finantsinspektsiooni järelevalve annab liikmetest hoiustajatele täiendava kindluse," märkis Akkermann.

Rahandusministri sõnul on senine praktika näidanud, et ühistu liikmed ei kipu ise piisavalt huvi tundma, millega ühistu juhatus tegeleb ja tihti antakse oma volitused hääletada juba liitudes ühistu juhtidele üle. Ühistud ei anna alati ka asjakohast teavet. "Võime küll kehtestada neile täiendavaid tegevusnõudeid, aga ilma riigipoolse kontrollita ei saaks me kunagi täit kindlust nende täitmise kohta," sõnas Akkermann. 

Rahandusministeerium esitab lähiajal kooskõlastusringile seadusemuudatused, kus HLÜ-dele kehtestatakse kahes etapis uued nõuded. Teisipäeval tutvustati plaanitavaid muudatusi sektori esindajatele.

Esimeses etapis kehtestatakse nõue anda liikmetele infot nii liikme enda kontoseisu kui ka ühistu finantsseisu kohta. Piiratakse volitamist ja kehtestatakse täiendavad nõuded finantsauditile ning täiendavad sobivus- ja usaldusväärsuse nõuded hoiu-laenuühistute juhtidele. Ühtlasi seatakse keeld hoiuste intressi reklaamimisele, mis jõustub 2023. aasta 1. juulist. 

Teises etapis peavad HLÜ-d hiljemalt 2027. aasta 31. detsembriks saama finantsinspektsioonilt panga või ühistupanga loa, vastasel juhul ei saa nad enam peale seda kuupäeva oma tegevusega jätkata. See tähendab, et HLÜ-dele kohalduvad kõik samad nõuded nagu pankadele, välja arvatud osakapitali nõue, mis võib 5 miljoni euro asemel olla 1 miljon eurot.

Liidu hinnangul tahetakse hoiu-laenuühistud likvideerida

Hoiu-laenuühistute liidu juhi Uno Silbergi hinnangul on valitsuse eesmärk sellised ühingud likvideerida.

"Ühistegevus kui selline on midagi nii olulist ettevõtlusvormina, et kui see püütakse ära kaotada, siis see on pretsedent terves maailmas. Ma arvan, et seda sellisel kujul ei saa lubada, sest hoiu-laenuühistutel on oma nišš ja turuosa täita," rääkis ta "Aktuaalsele kaamerale".

"Kui näiteks kaks hoiu-laenuühistut on teinud pättust, siis tegelikult tänane probleem on hoopis selles, et olemasolevate reeglite juures institutsioonid ja riiklikud asutused ei ole hakkama saanud või tahtnud hakkama saada järelevalvega," lisas Silberg.

Toimetaja: Mait Ots, Veronika Uibo, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: