Soome pank: halvimal juhul langeb riigi majandus 2023. aastal 3,6 protsenti

Vaade talvisele Helsingile. Stockmann ja Mannerheimintie
Vaade talvisele Helsingile. Stockmann ja Mannerheimintie Autor/allikas: Rain Kooli / ERR

Soome keskpank avaldas reedel järgmise aasta majanduskasvu prognoosi ja eeldab, et riiki tabab majanduslangus. Põhiprognoosi kohaselt langeb Soome majandus järgmisel aastal 0,5 protsenti, halvimal juhul langeb majandus 3,6 protsenti.

Keskpanga prognoosi kohaselt langeb majandus järgmisel aastal 0,5 protsenti, kuid 2024. aastal kasvab 1,1 protsenti ja 2025. aastal 1,5 protsenti, vahendas Helsingin Sanomat.

"Kiire inflatsioon ja kahanev ostujõud vähendavad tarbimist. Ostujõu langus ja inflatsioonile järgnev intressimäärade tõus mõjutab eelkõige võlgades olevaid majapidamisi," ütles Soome panga tippjuht Meri Obstbaum. 

Lisaks põhiprognoosile koostas Soome pank ka alternatiivsed prognoosid. Seda juhul kui energiakriis süveneb ja eurolal väheneb tootmine veelgi. Halvimal juhul kahaneks Soome majandus järgmisel aastal 3,6 protsenti ja 2024. aastal 1,5 protsenti. 2025. aastal kasvaks siis aga majandus 4,1 protsenti. 

Soome panga hinnangul aeglustub inflatsioon järgmisel aastal viie protsendini. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: