Valimisteenistuse juht: ühe erakonna valimisnimekirjas ei saa kandideerida teise partei liige

Riigikogu valimised.
Riigikogu valimised. Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul ei saa praegu Keskerakonda kuuluv ja selle Ida-Viru piirkonda juhtiv Marek Kullamägi kandideerida riigikogusse Eesti 200 nimekirjas ilma, et ta Keskerakonnast välja astuks.

Koitmäe sõnul ei saa riigikogu valimistel ühe erakonna valimisnimekirjas kandideerida teise erakonna liige. Kodupartei liikmesust ajutiselt peatada ja ikkagi teise partei nimekirjas kandideerida pole seaduse järgi võimalik.

"Sellisel juhul kandidaati ei registreerita. Kui kandidaat siiski soovib teise erakonna nimekirjas kandideerida, tuleb tal esitada äriregistri kaudu taotlus koduerakonnast lahkumiseks," märkis Koitmäe.

Esmaspäeval teatas Keskerakonna Ida-Virumaa piirkonna juht, Alutaguse vallavolikogu esimees Marek Kullamägi, et otsustas kandideerida riigikogusse parlamendivälise erakonna Eesti 200 nimekirjas. Ta lisas, et ei kavatse veel Keskerakonnast lahkuda. 

Koitmäe soovitas esitada kandideerimisdokumendid valimiste infosüsteemi kaudu, mis tuvastab puudujäägid automaatselt.

"Nii saavad erakonnad ja üksikkandidaadid kiiremini tagasiside dokumentide puudustest ja kandidaatide võimalikest kandideerimispiirangutest."

Kandidaatide registreerimiseks esitamine lõpeb 19. jaanuaril kell 18. Seejärel kontrollitakse, kas kõik esitatud dokumendid vastavad nõuetele.

Hiljemalt 24. jaanuaril registreerib Vabariigi Valimiskomisjon nõuetele vastavad kandidaadid. Järgneva kolme päeva jooksul võib kandidaat veel kandideerimisest loobuda.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: