USA senat kiitis heaks 45 miljardi dollari suuruse Ukraina abipaketi
Ameerika Ühendriikide senat kiitis heaks USA järgmise aasta riigieelarve, mille sees on ka 45 miljardi dollari mahus abi eraldamine Ukrainale. Politico teatel võib Ukraina sõdurite väljaõpe Patriot õhutõrjesüsteemi kasutama õppimiseks toimuda USA pinnal, mitte kolmandas riigis. Jaapani ettevõte Rakuten annetab Ukrainale 500 generaatorit koos ettevõttega Koshid. Ukraina peastaap teatas neljapäeva õhtul, et Kahhovka lennuväljal hukkus Ukraina rünnakus 150 Vene sõdurit.
Oluline 23. detsembril kell 22.53:
- Melitopolis lõhkes autopomm;
- USA senat kiitis heaks 45 miljardi dollari suuruse Ukraina abipaketi
- Venemaa lammutab Mariupoli kuulsat draamateatrit;
- Mossad: Iraan kavatseb tarnida Venemaale moodsamat relvastust;
- Ukraina on alates novembrist importinud pea sama palju generaatoreid kui aasta esimese 10 kuuga;
- Politico: Pentagon kaalub Patriot õhutõrjesüsteemi väljaõppe korraldamist USA pinnal
- Jaapani ettevõte Rakuten annetab Ukrainale 500 generaatorit;
- Ukraina peastaap neljapäeva õhtul: Hersoni Kahhovka lennuväljal hukkus 150 Vene sõdurit;
- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 550 sõdurit ja kuus suurtükisüsteemi.
Putin kutsus kaitsetööstuse juhte üles vajalikku varustust tootma
Venemaa president Vladimir Putin kutsus Venemaa kaitsetööstuse juhte üles rohkem panustama, et Vene sõjaväele tagada vajalik varustus.
"Kõige olulisem ülesanne meie sõjatööstusel on varustada meie üksusi ja vägesid eesliinil kõigega, mida nad vajavad: relvade, seadmete, laskemoona ja varustusega vajalikus koguses, kvaliteedis ja võimalikult kiires ajaraamis," ütles Putin.
Samuti lisas Putin, et oluline on parandada relvade ja varustuse kvaliteeti vastavalt senisele lahingukogemusele.
Stoltenberg: Putin ei taha rahu
NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et Kreml tahab aega juurde võita, et valmistuda siis uueks pealetungiks.
"See oli Vladimir Putin, kes alustas sõda. Ta saab selle täna lõpetada, väljudes Ukrainast. Praegu pole näha, et ta tõsiselt otsiks rahu," ütles Stoltenberg.
"Venemaa tahab sõja külmutada, et oma väed ümber paigutada, et proovida siis alustada uut pealetungi," märkis Stoltenberg.
Kiiev: Ukraina armee jätkab Vene vägede tagasitõrjumist Bahmuti suunal
Ukraina sõjavägi teatas, et nende üksused tõrjusid tagasi Venemaa rünnakud Bahmuti linna ümbruses, vahendas CNN.
Bahmuti ümbruses tegutsevad ka Wagneri palgasõdurid. Donbassis asuva Kramatorski linnapea teatas, et Venemaa armee laseb linna pihta taas rakette.
Holland annab Ukrainale järgmisel aastal 2,5 miljardi euro ulatuses abi
Hollandi toetusest teatas reedel riigi peaminister Mark Rutte. Holland ostab Ukrainale sõjavarust ning annab humanitaarabi.
"Seni, kuni Venemaa jätkab sõda Ukraina vastu, osutab Holland Ukrainale abi," teatas Rutte.
Zelenski: Ukraina avab saatkonnad kümnes Aafrika riigis
"Oleme taaskäivitamas suhteid Aafrika riikidega. Järgmisel aastal peame neid tugevdama. Aafrikas on kümme riiki, kus avatakse uued Ukraina saatkonnad," ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski.
Melitopolis plahvatas venelaste auto
Okupeeritud Melitopoli seaduslik linnapea Ivan Fedorov teatas auto lõhkemisest Melitopoli linnas, Gorki pargi ees. Fedorovi sõnul olid autos venelased.
— Анатолій Штефан (Штірліц) (@Shtirlitz53) December 23, 2022
Auto plahvatamist kinnitas Melitopolis ka kollaborant Vladimir Rogov. Rogov süüdistas rünnakus Kiievit, vahendas Ria Novosti.
USA senat kiitis heaks 45 miljardi dollari suuruse Ukraina abipaketi
Ameerika Ühendriikide senati kiitis neljapäeval heaks USA 2023. aasta riigieelarve, mille sees on ka 40 miljardi dollari mahus abi eraldamine Ukrainale, vahendas CNN.
USA järgmise aasta eelarve kiideti senatis heaks häältega 68-29 ning see saadetakse USA presidendile allkirjastamiseks millalgi järgmise nädala jooksul.
Eelnõule lisati viimase hetke muudatusettepanek, mille tegi senaator Lindsey Graham ning mille kohaselt saaks USA justiitsministeerium kasutada Vene oligarhide arestitud varasid Ukraina abistamiseks.
Ukrainale mõeldud abipaketis on eraldatud üheksa miljardit dollarit väljaõppe, tehnika, relvastuse, logistikatoetuse, varustuse, seonduvate teenuste ning luure tagamiseks Ukraina relvajõududele.
Samuti on Ukraina abipaketis eraldatud 2,4 miljardit dollarit põgenikele ning 2,247 miljardit humanitaarabiks. Sellele lisaks on 13,37 miljardit dollarit planeeritud otse majanduslikuks eelarveabiks Ukraina riigi töös hoidmiseks.
Eelnõuga suurendati ka USA presidendi volitusi saata relvastust ja sõjatehnikat Ukrainale – nüüd on seda võimalik teha 14,5 miljardi dollari väärtuses.
Abipakett võeti vastu päev peale Ukraina president Volodõmõr Zelenski visiiti Washingtoni.
Allika kinnitusel lammutas Venemaa pool Mariupoli kuulsast draamateatrist
Mariupoli linnapea nõunik Petro Andriuššenko teatas Telegramis, et Vene okupatsioonivõimud on Mariupoli kuulsat draamateatrit lammutamas. Praeguseks on pommitada saanud hoonest pool lammutatud ning lammutustööd jõuavad tõenäoliselt järgmise kahe päeva jooksul lõpule.
Nõunik juhtis tähelepanu, et lammutatakse ainult need hoone osad, mis tõestavad, et seda pommitati ning hoone esiosa jäetakse alles, et selle najal hoone taas üles ehitada.
Mossad: Iraan kavatseb tarnida Venemaale moodsamat relvastust
Iisraeli luureteenistuse Mossadi juht David Barnea väitis, et Iraan kavatseb Venemaale tarnida moodsamat relvastust, teatasid Vesti ja Ameerika Hääl.
Barnea väitel on Teheranil ulatuslikud plaanid tarnida moodsamat relvastust Venemaale ning neid tarneid ka varjata, väitis Mossadi luurejuht 22. detsembril peetud kõnes.
Enne Barnea kõnet helistas Likudi juht ja peatne Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu Vene presidendile Vladimir Putinile ja väljendas muret Venemaa ja Iraani süveneva koostöö pärast.
Barnea hoiatas ka Iraani tuumaprogrammi eest ning tema sõnul kavatseb Iraan hakata uraani suuremas mahus rikastama. Samuti olevat Iraani režiim plaaninud rünnata Iisraeli suhtes sõbralikke moslemiriike.
Luurejuht kinnitas, et Iisrael ei luba mitte mingil juhul Iraanil tuumarelva omada. USA president Joe Biden on öelnud, et Iraani tuumalepe on läbirääkimistest hoolimata sisuliselt surnud.
Ukraina on alates novembrist importinud pea sama palju generaatoreid kui aasta esimese 10 kuuga
Ukraina portaal Slovo i Dilo tegi Ukrainasse imporditud generaatoritest ülevaateloo, milles toodi välja, et jaanuarist novembrini importis riik 274 400 generaatorit.
Ukraina valitsus vabastas novembri alguses tollitasudest ja käibemaksust generaatorid, akud ja muud seadmed, mis aitavad riigis elektrivarustust parandada.
Скільки генераторів завезли до України у 2022 роціhttps://t.co/3OwAhCfwXF pic.twitter.com/dsybhAneB9
— Слово і Діло (@slovoidilo) December 23, 2022
Alates tollireeglite muutmisest on Ukrainasse imporditud 235 900 generaatorit ehk peaaegu sama palju kui aasta esimese 10 kuuga.
Venemaa on viimastel kuudel korduvalt rünnanud Ukraina elektritaristut.
Põhja-Koreast suundus esimest korda mitmete aasta jooksul rong Venemaale
Washingtonis tegutsev uurimisprojekt 38 North tuvastas satelliidipiltide abil, et Põhja-Koreast on esimest korda mitme aasta jooksul suundunud rong Venemaale. USA ametiisikud on varem väitnud, et Venemaa võib pöörduda Põhja-Korea poole, et täiendada oma Ukrainas ära kulunud laskemoonavarusid.
38 North rõhutas, et satelliidipiltidelt pole võimalik tuvastada, millist kaupa rongiga võidi vedada. Tumangangi ehk Korea-Vene sõpruse sild, kustkaudu rong Põhja-Koreast Venemaale suundus, on ainuks maismaalüli kahe riigi vahel. Põhja-Korea sulges silla 2020. aasta veebruaris, kui sulges riigipiirid koroonapandeemia ootuses.
Politico: Pentagon kaalub Patrioti õhutõrjesüsteemi väljaõppe korraldamist USA pinnal
USA kaitseministeerium kaalub Ukrainale eraldatud Patrioti õhutõrjesüsteemi väljaõppe korraldamist Ameerika Ühendriikide pinnal, teatas Politico.
Varem levisid meedias kuuldused, et Patrioti õhutõrjesüsteemi väljaõpe toimub mõnes kolmandas riigis. USA valitsus teatas hiljuti, et annab Ukrainale ühe Patrioti õhutõrjesüsteemi patarei kaitsmaks riiki Venemaa õhurünnakute eest.
Patrioti süsteemi väljaõpe võtab tõenäoliselt paar kuud ning Pentagoni väitel on ühe patarei opereerimiseks tarvis ligikaudu 90 sõdurit.
Putin: Patriot on vananenud süsteem ja pole nii hea nagu Vene S-300 õhutõrjesüsteem
Venemaa president Vladimir Putin väitis hiljuti, et Ukrainale antav Patrioti õhutõrjesüsteem ei tööta nii hästi nagu Vene õhutõrjesüsteem, tuues võrdluseks õhutõrjesüsteemi S-300, vahendas Ukrainska Pravda.
Putin tunnistas sama sõnavahetuse käigus, et Venemaal kulub suures koguses suurtükimoona ning tunnistas, et tegu on probleemiga. Samas väitis Vene president, et Ukraina kaitsetööstus ei suuda sõja vajadustega kaasas käia, samas Vene kaitsetööstus kasvab. Lääneriikide kaitsetööstuse ettevõtteid Putin oma kommentaarides ei maininud.
Sõjanduseksperdid on varem juhtinud tähelepanu, et USA pole avalikult teatanud, millise põlvkonna Patrioti õhutõrjesüsteemi USA Ukrainale annab.
Patrioit õhutõrjesüsteem on üks kõige kõrgtehnoloogilisemaid relvi USA relvastuses ning Ukraina on seda korduvalt palunud. NATO peasekretär Jens Stoltenberg tunnistas hiljuti, et mõned NATO kaitsealliansi liikmed on siiani blokeerinud Patrioti õhutõrjesüsteemi tarned Ukrainale.
Jaapani ettevõte Rakuten annetab Ukrainale 500 generaatorit
Jaapani Rakuten Group tegevjuht Mickey Mikitani teatas neljapäeval, et ettevõtte annetab Ukrainale koos ettevõttega Koshid 500 generaatorit. Generaatorid saadetakse Jaapanist Ukrainasse aasta lõpuks.
Briti luure: ei ole selge, kust Venemaa leiab täiendavad sõdurid relvajõudude suurendamiseks, kui nende üksused on Ukrainas erakordselt suure surve all
Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi luureülevaates väljendatakse kahtlust Venemaa soovi kohta suurendada oma relvajõude 1,5 miljoni sõdurini. Putin teatas relvajõudude suurendamisest ligi kolmandiku võrra 21. detsembril.
Vene kaitseminister Sergei Šoigu teatas lisaks, et relvajõudude suurendamise käigus tuuakse Soome piiri äärde vähemalt kaks lisabrigaadi.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 23 December 2022
— Ministry of Defence (@DefenceHQ) December 23, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/3hTCDMM4Xq
#StandWithUkraine pic.twitter.com/C7wHk3WLS3
Brittide hinnangul ei ole selge, kust Venemaa leiab veel sõdureid relvajõudude suurendamiseks, kui nende üksused on Ukrainas erakordselt suure surve all.
Ukraina peastaap neljapäeva õhtul: Hersoni Kahhovka lennuväljal hukkus 150 Vene sõdurit
Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas neljapäeva õhtul rindeülevaates, et Ukraina tegi rünnaku Kahhovka lennuväljale okupeeritud Hersoni oblasti territooriumil. Rünnakus sai Ukraina teatel surma 150 Vene sõdurit ning veel 50 sai haavata. Peastaap väitis lisaks, et rünnakus hävis ligikaudu 20 ühikut erinevat Vene sõjatehnikat.
The Kyiv Independent meenutas, et Ukraina peastaap väitis 17. detsembril Vene vägede ümberpaigutamisest Kahhovka ja Nova Kahhovka kandis. Mõlemad asulad on Dnipro jõe vasakkaldal (jõe vasak- ja paremkallas tulenevad jõe voolamise suunast) ehk ida pool Dnipro jõge.
ISW: Putin püüab end Ukrainas alustatud sõja vastutusest taandada
Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas oma Vene-Ukraina sõja ülevaates, et Venemaa president Vladimir Putin püüab vastutuse alustatud sõja eest mujale nihutada.
Venemaa president Vladimir Putin rääkis hiljuti pressikonverentsil, et Venemaa tahab sõda Ukraina vastu lõpetada nii kiiresti kui võimalik, kinnitades samas, et "sõjalise erioperatsiooni" tempo kiirendamine viiks Venemaa jaoks põhjendamatult suurte kaotusteni.
ISW hinnangul on Putini mõlemad väited mõeldud õigustamaks Putini algatatud sõja mõjusid Vene avalikkusele, keda sõda järjest enam mõjutab, et viia ellu Kremli ebarealistlikke eesmärke sõjas.
Vene relvajõud pole sisuliselt peale Lõssõtšanski vallutamist 3. juulil näidanud suutlikkust suurteks võitudeks, rõhutas ISW seejärel.
Mõttekoda toob esile, et nii Putin kui ka Vene kaitseministeeriumi ametiisikud on viimastel päevadel viidanud Venemaa sõjalistele raskustele sõjas Ukraina vastu ning ka nende sõnumite eesmärgiks võib olla sõja mõjude pisendamine.
ISW tõi ka esile, et Putin kasutas oma pressikonverentsil sõna "sõda", mitte "sõjaline erioperatsioon" nagu Vene riigi seadusandlus nõuab. Semantiline segadus viitab ISW hinnangul asjaolule, et Putini esialgu välja öeldud narratiiv "piiratud sõjast" on konflikti minemas Putini teise väitega nagu sõda Ukraina vastu oleks võitlus Vene suveräänsuse tagamiseks.
Mõttekoda tõi esile, et kuna Putin keeldub nägemast enda ametikaaslast, Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskit, endaga võrdväärsena ega Ukrainat legitiimse riigina, siis pole näha sõja lõppu, kuna Venemaa pole huvitatud tõsiselt rahukõneluste pidamisest Ukrainaga.
Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 550 sõdurit ja kuus suurtükisüsteemi
Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:
- elavjõud umbes 100950 (võrdlus eelmise päevaga +550);
- tankid 3005 (+2);
- jalaväe lahingumasinad 5986 (+5);
- lennukid 283 (+0);
- kopterid 267 (+0);
- suurtükisüsteemid 1984 (+6);
- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 414 (+1)
- õhutõrjesüsteemid 212 (+0);
- operatiivtaktikalised droonid 1698 (+5);
- tiibraketid 653 (+0);
- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4622 (+7);
- laevad / paadid 16 (+0);
- eritehnika 178 (+0).
Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: CNN/Reuters/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda