Eduskunna liikmed: Soome võiks anda Ukrainale Leopard 2 tanke

Saksa päritolu Leopard 2A7 lahingutank on Taani vägede raames ka Eestis õppustel käinud
Saksa päritolu Leopard 2A7 lahingutank on Taani vägede raames ka Eestis õppustel käinud Autor/allikas: Martin Liiskmaa

Kaks Soome parlamendi liiget Anders Adlercreutz ja Atte Harjanne pakkusid ühises arvamusloos välja, et Soome võiks anda Ukrainale Leopard 2 tanke. Kuigi Soome ei saaks anda Ukrainale palju tanke võiks selline otsus käivitada laiema arutelu lääne päritolu tankide tarnimisest Ukrainale.

Anders Adlercreutz Soome erakonnast Rootsi rahvapartei ja Atte Harjanne Soome rohelistest kutsusid ühises arvamusloos Soomet üles andma Ukrainale moodsaid Leopard 2 tanke. Arvamuslugu ilmus algselt rootsikeelses Soome lehes Hufvudstadsbladet.

Siiani pole Ukraina liitlased ja partnerid Ukrainale moodsaid lääne päritolu tanke soostunud andma. Adlercreutz ja Harjanne väidavad, et lääne päritolu tankide saatmine Ukrainale suurendaks oluliselt Ukraina sõjalist suutlikkust lahinguväljal.

Kuna uus tehnika vajab eraldi väljaõpet, siis oleks kasulik anda Ukrainale suures koguses ühte konkreetset tankimudelit. Leopard 2 oleks kahe Eduskunta liikme sõnul selleks ideaalne, kuna seda on toodetud tuhandeid ühikuid ning Euroopas kasutavad seda mitmed riigis, sh peale tootjariigi Saksamaa ka Madalmaad, Rootsi, Taani, Hispaania, Norra, Poola ja Soome.

Soome relvajõudude käsutuses on ligikaudu 200 Leopard 2 tanki. Kuigi autorid möönavad, et Soome ei saaks Ukrainale neid suures koguses üle anda, siis käivitaks selline otsus laiema arutelu lääne päritolu tankide tarnimisest Ukrainale.

Autorid rõhutasid oma arvamusloo lõpus, et Soome ei peaks tegema enda otsuseid tulenevalt Vene narratiivist, vaid põhinema eelkõige Soome enda huvidest ja väärtustest.

Kuna Leopard 2 on algselt Saksamaal toodetud tank, siis vajab selle tarnimise otsus kolmandale riigile ka Saksamaa heakskiitu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Hufvudstadsbladet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: