Serblased Põhja-Kosovos likvideerivad neljapäeval teetõkked
Põhja-Kosovo etnilised serblased hakkavad neljapäeval piirkonnas püstitatud teetõkkeid likvideerima, teatas Serbia president Aleksandar Vučic.
Põhja-Kosovos elavas serblased nõustusid neljapäeval alustama sealsete teetõkete likvideerimist. Põhja-Kosovo etnilised serblased on piirkonna põhilisi teid viimased 19 päeva blokeerinud.
Teetõkete eemaldamisest teatas Kosovo serblastega kohtunud Serbia president Aleksandar Vučic. Serbia president rõhutas, et tegu on pikema protsessiga, mis võtab aega, teatas Reuters.
Vučic kinnitas, et Ameerika Ühendriigid ja Euroopa Liit, kes vahendasid kõnelusi Serbia ja Kosovo vahel, garanteerisid Serbiale, et teetõkked püstitanud serblastele ei esita Kosovo võimud süüdistusi.
Barrikaadide eemaldamine Põhja-Kosovost peaks leevendama pingeid Belgradi ja Pristina vahel.
Kosovos paikneb ka NATO üksus KFOR, kes kutsus pooli üles dialoogile. KFOR teatas kolmapäeval, et jälgib arenguid ning püsib valmiduses.
— @NATO - KFOR (@NATO_KFOR) December 28, 2022
Serbia pani esmaspäeval oma relvajõud lahinguvalmidusse. Venemaa on siiani eitanud seotust tekkinud pingetega.
Viimatised pinged Kosovo ja Serbia vahel said alguse, kui Kosovo võimud arreteerisid 10. detsembril serblasest endise politseiniku Dejan Pantici, peale mida vallandusid serblaste protestid Kosovo võimude vastu ning asuti püstitama teetõkkeid. Põhja-Kosovos toimusid serblaste ja Kosovo politsei vahel ka tulevahetused.
Pantic oli üks paljudest etnilistest serblastest, kes lahkus Kosovo institutsioonidest nagu politsei ja kohtusüsteem protesti märgiks, kui Kosovo teatas, et hakkab kõigilt riigis elavatelt inimestelt nõudma Kosovo numbrimärkide kasutamist. Kohalikud serblased on sellest siiani keeldunud, kuna nad ei tunnista Kosovo riiklust ja peavad piirkonda jätkuvalt Serbia provintsiks.
Põhja-Kosovos elab ligikaudu 50 000 serblast. Kosovos on olnud pinged viimased 20 aastat. Lääneriigid toetasid Kosovo iseseisvumist ning Venemaa toetab oma liitlast Serbiat ning seetõttu pole Kosovo saanud liituda mitme rahvusvahelise organisatsiooniga. Kosovo iseseisvus peale veriseid Jugoslaavia sõdu, mille käigus sekkusid NATO väed, et kaitsta Kosovo etnilisi albaanlasi.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Reuters