Ilutulestike müük on mulluse tasemel, aga asutuste tulevärke tuleb vähem

{{1672332420000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Hoolimata üleskutsetest tänavu vähem aastavahetuse ilutulestikke korraldada, on rakette müüdud ligikaudu sama palju kui eelmisel aastal, kinnitavad müüjad. Kindlasti tuleb aga vähem ettevõtete ja omavalitsuste tulevärke.

Ruf Ilutulesiku juht Ivo Melder ütles "Aktuaalsele kaamerale", et saluutide müük on tänavu sarnaselt viimasele viiele aastale olnud stabiilselt ühel tasemel. "50 protsenti Eesti inimestest on uusaasta ilutulestiku poolt ja teised võib-olla mitte nii väga," ütles Melder.

Küll aga on ostmist mõjutanud üldine hinnatõus. "Alla 20-eurose ilutulestiku müük on võib-olla langenud. Kui me tuleme nüüd üle 50 euro, seal muutust ei ole ja see on selge märk sellest, et inimesed on sellel aastal mures teiste arvete pärast," rääkis Melder.

Lasnamäel tegutsevas Tulepoes on müüginumbrid isegi eelmisest aastast natuke suuremad, sest ilutulestik läks 10-15 protsenti kallimaks.

"Ma ei saa öelda, et mingi vaikne müük, pigem samasugune või natuke rohkem," ütles Tulepood.ee kaupluse esindaja Anton Babenko.

Valdava osa müügist moodustavad igal aastal eraisikud. Kuid saabuval aastavahetusel on märgatavalt vähem firmade ja omavalitsuste korraldatud tulevärki.

"Sel aastal on vähem. Paljud omavalitsused jätsid ilutulestiku ära, kes olid juba üle 20 aasta meie kliendid," ütles Melder.

"Eile meil pidi olema üks ilutulestik, luba oli kätte saadud, aga kahjuks juhtkond ei jõudnud otsustada. Liiga palju tööd," rääkis Babenko.

Tallinn ei korralda ilulestikke mitmel põhjusel. "Ilutulestikud toovad väga palju stressi ja traumasid inimestele, kes on tulnud Ukraina sõjapiirkonnast. Ilutulestik on selgelt negatiivse mõjuga meie linnakeskkonnale, eriti lindudele, kes ilutulestiku ajal peavad põgenema. Ja ka need osakesed, mis ilutulestikuga levivad, midagi head otseselt ei tee. Ja ühtlasi on linn juba aastaid rääkinud, et ilutulestik on suur stressi- ja ohuallikas just koduloomadele," selgitas abilinnapea Vladimir Svet.

"Aktuaalse kaameraga" rääkinud inimeste arvates on aastavahetuse ilutulestik väga ilus traditsioon, kuid see ei pruugi kõigile inimestele ja loomadele meeldida. Seekord mõeldakse eriliselt ka sõjale ja põgenikele.

"See on minu arvates väga kena, aga ainult siis, kui see toimub täpselt aastavahetusel. Aga mitte varem, mitte hiljem," rääkis Elina. "Kui nüüd põgenikud siia tulevad ja üks öö minu meelest kell üks öösel lasti ilutulestikku, siis see võib olla neile väga šokeeriv ja võib tuua esile väga halbu mälestusi," lisas ta.

"Suurepäraselt suhtun, kuid siis, kui keegi teine neid laseb, sest see on ohtlik," rääkis Anna ilutulestiku laskmisest.

"Ilus vaadata, kuid kahju, kuidas raha lendab tuulde. Võib-olla oleks ärajätmine mõistlik, võib-olla on see kasulik keskkonnale," ütles Anastassija.

"Mis me ikka siin pidutseme, kui sõda on. Tavaliselt muidugi igal aastal ikka oleme pauku teinud, aga tänavu jääb vahele," ütles Maie, kelle hinnangul on mõistlik ka see, et omavalitsused enamasti tänavu ilutulestikku ei lase. "Tuleb raha kokku hoida," märkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: