Iraani ärritavad Charlie Hebdo karikatuurid, kus mõnitatakse riigi usujuhti

Iraani usujuht ajatolla Ali Khamenei
Iraani usujuht ajatolla Ali Khamenei Autor/allikas: SCANPIX/Office of the Iranian Supreme Leader via AP

Iraani valitsust ärritavad Charlie Hebdo karikatuurid, milles mõnitatakse riigi usujuhti ajatolla Ali Khameneid. Ajakiri kutsus detsembri alguses inimesi üles saatma neile Khameneid mõnitavaid karikatuure juhtimaks tähelepanu Iraanis toimuvatele valitsusvastastele protestidele. Khamenei on olnud Iraani usujuht alates 1989. aastast.

Iraan kutsus kolmapäeval vaibale Prantsusmaa suursaadiku, et protestida Charlie Hebdo karikatuuride vastu, milles mõnitatakse riigi usujuhti ajatolla Ali Khameneid.

Satiirilise sisuga ajakiri Charlie Hebdo on korduvalt avaldanud vulgaarse sisuga karikatuure, mis mõnitavad islamiste. Ajakirja kriitikute sõnul on nende karikatuurid olnud moslemitele solvavad, vahendas Associated Press.

Kaks terrorirühmitusega Al Qaeda seotud ekstremisti ründasid Charlie Hebdo kontorit 2015. aastal ja tapsid 12 karikaturisti. Mõlemal ründajad olid sündinud Prantsusmaal.

Iraani jaoks ärritavad karikatuurid ilmusid Charlie Hebdo üleskutsel tehtud konkursi käigus. Ajakiri kutsus detsembri alguses inimesi üles saatma Charlie Hebdole Ali Khameneid mõnitavaid karikatuure. Aktsioon oli mõeldud juhtimaks tähelepanu protestidele Iraanis, mis on suunatud valitseva režiimi vastu. Khamenei on olnud Iraani usujuht alates 1989. aastast.

Mitmes karikatuuris on kujutatud Khamenei hukkamist, kuid konkursi käigus saadeti neile ka vulgaarsema sisuga pilte, mille ajakiri ka avaldas.

Prantsusmaa valitsus on kaitsnud riigi sees sõnavabaduse printsiipi, kuid on samas Charlie Hebdo ajakirja kritiseerinud ja süüdistanud neid pingete tekitamises.

Iraanis on viimased neli kuud toimunud üleriiklikud protestid peale 22-aastase Mahsa Amini surma kombluspolitsei vägivalla tõttu. Protesti keskmes on olnud Iraani naised, kes on protestinud riiki juhtivate usujuhtide vastu, kes tulid riigis võimule 1979. aasta revolutsiooni käigus.

Associated Press tõi esile, et Charlie Hebdo avaldab tihti solvava sisu ja eesmärgiga karikatuure ning on seda seni teinud surnud lapsmigrantidest, koroonasse surnud inimestest, neonatsidest, paavstidest, juudi soost liidritest ja teistest avaliku elu tegelastest. Ajakiri ise väidab, et nad propageerivad demokraatiat ja väljendusvabadust. Samas kompab ajakiri tihti Prantsuse vihakõne seaduste piire.

Charlie Hebdo sai kuulsaks 2005. aastal kui avaldas varem Taani ajakirjas avaldatud islamiusu asutaja prohvet Muhamedi karikatuurid. Paljude jaoks oli pilakarikatuuride avaldamine moslemeid solvav, kuid sellest hoolimata mõistsid paljud moslemid Charlie Hebdo pihta suunatud terrorirünnaku hukka.

Iraani välisminister Hossein Amirabdollahian hoiatas, et Iraan vastab Prantsuse karikatuuridele otsustavalt ja efektiivselt. Minister säutsus, et ajakiri "on valinud vale tee. Lisasime varem selle väljaande enda sanktsioonide nimekirja".

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: