ERR lahingkuumas Bahmutis: kohtumine abipakke jagava "Slava Ukraini" juhiga

Foto: ERR

Kõige kuumemaks kohaks Donbassis on juba mitmeid kuid olnud Bahmuti linn. Kesklinnas käivad tänavalahingud, samal ajal on linna jäänud veel viimased elanikud. "Aktuaalne kaamera" käis Bahmutis kohapeal.

Bahmuti linnas käivad praegu tulised lahingud. Esimeste Ukraina kaitsjatega kohusime Bahmuti äärelinnas.

"Täna on suhteliselt rahulik päev, aga vaikseks ei jää siin kunagi," ütles Vasõl.

Vasõl on vabatahtlikuna rindel alates eelmise aasta märtsist. Koos oma relvavendadega 24. brigaadist sõdis ta alguses Donbassis, Zolote ja Popasna all, siis Hersoni oblastis ja nüüd jälle Donbassis Bahmutis. Üks Vasõli relvavendadest tuli sõtta põhimõtteliselt otse Eestist.

"Ma elan juba viis aastat Eestis, mul on elamisluba, mul on töökoht. 2021. aasta detsembris tulin aastavahetuse pühadeks koju ema vaatama ja jäin kauemaks siia. Kui 24. veebruaril algas invasioon,  läksin sõjaväekomissariaati ja siis sõtta," rääkis "Soomlane".

Koos sõduritega vahetasime positsiooni ka meie ning siirdusime Bahmuti kesklinna. Tee peal nägime magalarajoonis avatud turgu. Pani imestama, et turulisi sõjategevus nagu üldse ei häiriks.

"Pommitatakse kõvasti. Muidugi oleme mures, aga peame vastu," ütles Roman.

Turul torkasid silma inimesed, kes kandsid "Slava Ukraini" logodega humanitaarabi pakke. Paarsada meetrit eemal avastasime ka humanitaarabi allika. Ja kus siis veel kohtuda "Slava Ukraini" tegevjuhi Johanna-Maria Lehtmega kui mitte Bahmutis, kõige kuumemas kohas praegu Ukrainas.

"Jagame "Lootuse abipakke" nagu alati. Täna saab 900 inimest abi. Käime siin kvartalites ringi, lähme veel kiriku juurde ja teeme tööd," ütles Lehtme.

Mida lähemale Bahmuti kesklinnale, seda vähem oli elutegevuse jälgi tänavatel näha. Kesklinnas oli peale mürsuplahvatuste kuulda juba ka kuulipildujate ja käsitulirelvade valanguid.

Natuke eemal käisid juba tänavalahingud. Enne sõda elas Bahmutis üle 80 000 inimese. Tänaseks on neist siia alles jäänud alla kuue protsendi.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: