USA: Hiina õhupall oli varustatud antennidega, mis suutsid koguda andmeid

USA kasutas Hiina õhupalli jälgimiseks luurelennukit U-2
USA kasutas Hiina õhupalli jälgimiseks luurelennukit U-2 Autor/allikas: SCANPIX/SWNS

USA välisministeeriumi kõrge ametnik ütles neljapäeval, et Hiina õhupall oli varustatud antennidega, mis suutsid suure tõenäosusega koguda luureandmeid. Ametniku sõnul kaalub USA vastusamme Hiina luuretegevuse vastu.

Ametniku sõnul oli Hiina luureõhupall veel varustatud suurte päikesepaneelidega, mis varustasid elektriga luureandmete kogumisega tegelevaid seadmeid. Ametnike sõnul on õhupalli tootja seotud Hiina sõjaväega, vahendas The Wall Street Journal

Hiinlaste õhupall hulkus USA õhuruumis umbes nädal aega ja eelmise nädala laupäeval lasi Ameerika hävitaja F-22 selle Lõuna-Carolina osariigi ranniku lähedal alla. Hiljuti õngitses USA merevägi õhupalli jäänused merest välja. 

USA teatas, et riik kasutas Hiina luureõhupalli jälgimiseks U-2 luurelennukit. USA teatel on Peking kasutanud selliseid õhupalle enam kui 40 riigis. 

Kahe USA ametniku sõnul plaanib Joe Bideni administratsioon lisada musta nimekirja umbes kuus Hiina valitsusega seotud firmat. Ametnike sõnul on need firmad seotud ka Hiina luureõhupallide projektiga. 

Peking protestis õhupalli alla tulistamise vastu. Kompartei väitel kaldus õhupall oma algsest kursist kõrvale. Pekingi väitel oli tegu juhitavuse kaotanud ilmavaatluspalliga.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: