USA õhuvägi lasi Alaska kohal alla kõrgel lennanud objekti

{{1676061120000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/ZUMA Press Wire/Planet Pix/U.S Air/Julia Lebens

USA hävituslennuk lasi reedel Alaska kohal alla kõrgel lennanud tundmatu objekti, ütles Valge Maja pressiesindaja John Kirby.

Kirby sõnul oli objekt väikese auto suurune ning korralduse selle allalaskmiseks andis president Joe Biden.

Pressiesindaja sõnul lendas objekt umbes 12 000 meetri kõrgusel ning selle alla tulistanud F-22 hävituslennuki piloodi hinnangul ei olnud selle pardal ühtki inimest.

Kirby ütles, et paljud detailid tundmatu objekti kohta on veel teadmata, kuid USA peaks selle üles leidma, kuna see kukkus USA territoriaalvetesse. Ühe ametniku sõnul on vesi kohas, kuhu objekt kukkus, jäätunud.

"Tundmatu objekt lendas 12 000 meetri kõrgusel ning kujutas endast põhjendatud ohtu tsiviillennunduse turvalisusele," sõnas ametnik.

Tema sõnul ei olnud viiteid, et objekt oleks kujutanud sõjalist ohtu inimestele maa peal. Esialgu ei ole ametniku sõnul ka teada, kas objekt oli varustatud luureseadmetega.

Kirby sõnul pole ka teada, kust objekt pärit on. "Me ei tea, kellele see objekt kuulub," ütles ta.

Eelmisel nädalal lasid USA õhujõud alla riigi õhuruumis hulkunud Hiina luureõhupalli. Kirby hoidus ütlemast, et reedel alla lastud objekt võinuks olla samuti õhupall.

Kirby sõnul avastas USA uue objekti ja selle jälje esimest korda neljapäeva õhtul. Ta ütles, et erinevalt Hiina õhupallist ei tundunud antud objekt olevat manööverdatav ning see oli tuulte meelevallas.

Kogu nädala on kongressi vabariiklased Bidenit kritiseerinud, et ta viivitas Hiina luureõhupalli alla tulistamisega ja lasi sellel üle USA tundlike sõjaväebaaside hõljuda.

Valitsusametnike kinnitusel oleks selle purustamine sisemaal olnud liiga ohtlik. Alaska ranniku lähedal on aga keeruline teha otsingutöid.

"Beringi mere sügavus läheb 45 meetrilt kiiresti 5500 meetrini. Talvine veetemperatuur on seal pidevalt miinuskraadides, mis muudab pääste- ja otsimistööd väga ohtlikuks," ütles USA asekaitseminister Melissa Dalton.

Föderaalse Juurdlusbüroo uurijate hinnangul üritasid hiinlased õhupalli abil pealt kuulata tuumarelvade kontrollimise ja juhtimisega seotud vestlusi.

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: Reuters, "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: