X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 377. päev: Bahmuti lahingud kurnavad nii Vene kui ka Ukraina vägesid

{{1678161060000 | amCalendar}}
Bahmuti lahingutes veebruari lõpus hukkunud Ukraina sõduri matus Kiievi oblastis
Bahmuti lahingutes veebruari lõpus hukkunud Ukraina sõduri matus Kiievi oblastis Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Thibault Camus

Ukraina juhid teatasid esmaspäeval, et riigi väed ei loovuta Donetski oblastis asuvat Bahmuti linna Venemaale. Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas, et riik saadab abivägesid Bahmuti ümbrusesse.

Oluline teisipäeval, 7. märtsil kell 20.55:

- Ukraina ja Venemaa vahetasid taas omavahel sõjavange;

- Poola saadab Ukrainale sel nädalal 10 Leopard 2 tanki;

- Ukraina jätkab Bahmuti eest võitlemist;

- Briti luure: Bahmuti lahingud kurnavad nii Vene kui ka Ukraina vägesid;

- Vene väed pommitasid Sumõ oblastit;

- Ukraina tõrjus tagasi Venemaa rünnakud Donbassis;

- Ukraina majandusministeerium kärpis riigi majanduskasvu prognoosi;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 1060 sõdurit.

Ukraina kindral arutas USA ja NATO sõjaväeliidritega Bahmuti olukorda

Ukraina kaitsejõudude ülem kindral Valeri Zalužnõi arutas teisipäeval USA ja NATO sõjaväeliste liidritega Bahmuti olukorda.

"Kõigepealt ma teavitasin neid olukorrast lahinguväljal. Ma keskendusin detailselt ida suunale, täpsemalt Bahmuti olukorrale," teatas Zalužnõi sotsiaalmeedias.

"Mitte vähem üksikasjalikult arutasime me sõjalise abi, sealhulgas relvade ja laskemoona tarnimist. Õhukaitse tugevdamise ning pikamaarelvade tarnimise küsimus on jätkuvalt väga tähtis," lisas ta.

Zalužnõiga arutasid neid küsimusi Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja ja USA Euroopa väejuhatuse ülem kindral Christopher G. Cavoli, Suurbritannia kaitseväe peastaabi ülem admiral sir Anthony Radakin, Poola relvajõudude peastaabi ülem kindral Rajmund Andrzejczak ning USA Ukrainale antava julgeolekuabi grupi juht kindralleitnant Antonio Aguto.

Ukrainale anti JDAM-ER lennukipommid

Ukraina õhuväe käsutuses on JDAM-ER lennukipommid, millega saab tabada sihtmärke kuni 70 kilomeetri kaugusel, teatas The Drive esmaspäeval. Lennukipommide tarne kinnitati meediabriifil.

Vastav sõjaline võimekus on ukrainlastel olnud viimased kolm nädalat. Bloomberg teatas veebruari lõpupoole, et USA kavatseb Ukrainale JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition – Extended Range) lennukipomme anda.

Ukraina ja Venemaa vahetasid taas omavahel sõjavange

Teisipäeval sai Ukraina tagasi 130 sõdurit ning Venemaa sai tagasi 90 Vene võitlejat, vahendas Ukrainska Pravda Vene ja Ukraina allikaid. 130 vabastatud sõjavangi hulgas oli ka 87 Mariupoli kaitsjat, kellest 71 võitlesid ka Azovstalis. Samuti vabastati Bahmutis ja Soledaris vangi langenud sõdureid.

Enamus Vene sõjavangist naasnud sõduritel on tõsiseid kehalised vigastused.

Poola on valmis rajama Leopardide hoolduskeskuse

Poola asepeaminister Mariusz Błaszczak kinnitas, et Poola on valmis rajama Leopardi tankide teenidus- ja hoolduskeskuse, teatas Poola kaitseministeerium. Poola soovib keskuse rajada kaitsetööstuse ettevõtte Bumar-Labedy territooriumile, kus on selle rajamiseks sobivad tingimused. Bumar-Labedy on alates 2015. aastast vastutanud Poola Leopard 2A4 tankide moderniseerimise eest.

Mariusz Blaszczak loodab, et Saksa kaitseminister Boris Pistorius kiidab heaks vanemate Leopardide varuosade saatmise Poolale. Nende varuosade puudumine on varem tekitanud Varssavi ja Berliini vahel pingeid, meenutas Bloomberg.

Poola saadab Ukrainale sel nädalal 10 Leopard 2 tanki

Poola kaitseminister Mariusz Błaszczak kinnitas, et sel nädalal saadetakse Ukrainasse 10 Leopard 2 tanki. Varem saatis Poola 14 lubatud tankist Ukrainasse neli, vahendas Sky News.  

Ukraina hakkab edaspidi lapsi rindealadelt sundevakueerima

Ukraina reintegratsiooniministeerium teatas, et edaspidi hakatakse lapsi rindealadelt sundevakueerima. Lapsed evakueeritakse isegi sel juhul kui nende vanemad sellega nõus ei ole.

Ukrainska Pravda juhtis tähelepanu, et selliste kriteeriumite alla langeb ka Bahmuti linn, kus on ägedatest lahingutest hoolimata veel 4000 inimest, kellest vähemalt 38 on lapsed.

Poola erukindral: Bahmuti kaitsmine on Ukrainale kasulik

Poola erukindral Stanislav Kozei ütles Polsatile, et tema hinnangul on Bahmuti kaitsmine Ukrainale kasulik, kuid selle kaotus poleks ka väga oluline. Samas oleks kaotus Bahmutis Vene vägedele katastroof.

Ukrainlased suudavad Kozei sõnul Bahmutis Vene vägedele tekitada suuri kaotusi, kuniks Venemaa ründab Ukraina positsioone inimlainetena.

Briti luure hindas teisipäeval, et lahingud Bahmuti pärast kurnavad nii Ukraina kui Vene vägesid ning mõlema poole kaotused on suured.

Ukraina jätkab Bahmuti eest võitlemist

Ukraina juhid teatasid esmaspäeval, et riigi väed ei loovuta Donetski oblastis asuvat Bahmuti linna Venemaale. Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas, et riik saadab abivägesid Bahmuti ümbrusesse. 

Zelenski ütles, et tegi selle otsuse pärast sõjaväe juhtkonnaga konsulteerimist. "Ütlesin peastaabile, et nad leiaks sobivad jõud Bahmuti meeste abistamiseks. Ukrainas pole sellist osa, mida saaks maha jätta," ütles Zelenski. 

Zelenski ütles, et Ukraina kaitseb iga sentimeetrit oma territooriumist. 

"Me kaitseme ja jätkame iga Ukraina osa kaitsmist. Kui aeg käes, siis vabastame kõik linnad ja külad. Paneme okupandid vastutama iga ukrainlaste vastu suunatud alatu teo eest," teatas Zelenski. 

Vene palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin hoiatas esmaspäeva õhtul samuti, et Ukraina väed võitlevad Bahmuti pärast lõpuni. Prigožini sõnul koondab Ukraina üksuseid Bahmuti kaitseks. 

Kaitsealliansi NATO luurehinnangu kohaselt kaotab Venemaa Bahmuti lahingutes viis sõdurit iga Ukraina sõduri kohta, vahendas CNN. NATO ametnik hoiatas, et kaotused osakaal viis ühele on informeeritud hinnang, mis põhineb luureandmetel. Samas on ka Ukraina kaotused Bahmuti lahingutes suured.

Lahingud Bahmuti linna pärast on kestnud viimased kaheksa kuud. Enne Venemaa täieulatuslikku kallaletungi eelmise aasta veebruaris elas Bahmutis ligikaudu 70 000 inimest.

Briti luure: Bahmuti lahingud kurnavad nii Vene kui ka Ukraina vägesid

Ühendkuningriigi hommikuse rindeülevaate kohaselt kurnavad Bahmuti lahingud nii Vene kui ka Ukraina vägesid. Brittide sõnul stabiliseerisid ukrainlased nädalavahetusel rindejoone Bahmuti põhjaosas.

Ukraina vägede varustamise on muutunud raskemaks nii olulise raudteesilla hävitamine Vene vägede poolt kui ka kevadine muda, toovad britid esile.

Brittide sõnul näitavad avalikud erimeelsused Wagneri ja Vene kaitseministeeriumi vahel laskemoona varustamise üle raskusi vajaliku koguse elavjõu ja laskemoona koondamiseks pealetungide tarbeks praeguste taktikate jätkudes.

Ukraina tõrjus tagasi Venemaa rünnakud Donbassis

Ukraina relvajõud tõrjusid esmaspäeval 140 Vene vägede rünnakut ning korraldasid ise 15 lööki vaenlase koondumispunktidele, teatas Ukraina vägede peastaap.

Ukraina teatel jätkas Venemaa pealetungide korraldamist Lõmani, Bahmuti, Avdijivka suunas. Viimase 24 tunni jooksul andis Venemaa Ukraina pihta üle 50 õhulöögi, viis raketirünnakut ning saatis välja 11 drooni, millest üheksa tulistati alla, vahendas The Kyiv Independent. 

Peastaabi teatel korraldasid Ukraina sõjaväelased viimase 24 tunni jooksul 15 rünnakut Vene positsioonide vastu. Ukraina teatas, et riigi sõjavägi tulistas alla Venemaa sõjalennuki Su-25. 

Ukraina tank Bahmuti lähistel Autor/allikas: SCANPIX/AP/Evgeniy Maloletka

Ukraina alustas läbirääkimisi viljalepingu pikendamise üle

"Ukraina alustas läbirääkimisi partneritega Musta mere teravilja algatuse pikendamise üle, mille eesmärk on tagada, et Kiiev saaks jätkata vilja tarnimist maailmaturgudele," ütles teisipäeval üks kõrge Ukraina ametnik. 

Allika teatel ei pea Ukraina kõnelusi Venemaaga. Allika teatel räägivad Moskvaga Ukraina partnerid, vahendas The Guardian.  

"Olukord on üsna keeruline. Palju ei sõltu nüüd meist, vaid partneritest," ütles Ukraina allikas. 

Viljaleping sõlmiti ÜRO ja Türgi vahendusel eelmise aasta juulis. Seda pikendati novembris. Kui seda lepingut ei pikendata, siis aegub see 18. märtsil. Kiiev teatas eelmisel kuul, et tahab lepingut pikendada vähemalt ühe aasta võrra. 

Moskva väitis hiljuti, et Venemaa nõustub kokkuleppe pikendamisega ainult sel juhul kui ka Venemaa enda põllumajandussaadusi arvesse võetakse. 

Moskva kohus mõistis "valeinfo" levitamise eest vangi endise tudengi ja telegrammikanali asutaja

Moskva kohus mõistis Dmitri Ivanovi kaheksaks aastaks vangi. Ta oli telegrammikanali Protest MGU asutaja. Vene võimud süüdistasid teda 11 postituse pärast, mis käsitlesid ka eelmise aasta sündmusi Butša. Venemaal võeti märtsis vastu kriminaalkoodeksi muutmise seadus, mis kriminaliseeris riigis Ukraina sõjaga seotud valeuudiste levitamise.

Ivanov end kohtus süüdi ei tunnistanud." Sõna otseses mõttes on kogu süüdistus vastuolus tegelikkusega," ütles Ivanov. 

Prokuratuur nõudis Ivanovile üheksa-aastast vangistust, vahendas Deutsche Welle. 

Ligikaudu 37 000 elanikuga Butša jäi Vene vägede rünnaku alla mõned päevad peale sõja algust veebruaris. Hiljem vallutasid Ukraina väed linna tagasi. Linna sisenenud Ukraina vägedele avanes vaatepilt veresaunast, tänavat katavad tsiviilelanike surnukehad. 

Hiina välisminister võrdles riigi hüpoteetilist sõjalist abi Venemaale USA abiga Taiwanile

"Miks palub USA Hiinal mitte anda Venemaale relvastust, kui ta jätkab Taiwanile relvade tarnimist," kommenteeris Hiina välisminister Qin Gang

USA ametnikud muretsevad üha rohkem, et Hiina võib anda Venemaale sõjalist abi. 

Qin kaitses ka Hiina ja Venemaa vahelist sõprust. Tema sõnul on Pekingi ja Moskva vahelised sidemed eeskujuks ülemaailmsetele väljakutsetele, vahendas The Guardian. 

Vene väed pommitasid Sumõ oblastit

Venemaa pommitas esmaspäeval viit Sumõ oblasti piiriasulat. Keegi viga ei saanud, kuid mitmed elamud ja muud hooned said viga. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid, vahendas The Kyiv Independent.

Ukraina majandusministeerium kärpis riigi majanduskasvu prognoosi

Ukraina majandusministeerium eeldab, et riigi majandus kasvab 2023. aastal ühe protsendi võrra. Varem prognoosis ministeerium, et majandus kasvab 3,2 protsenti. 

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 1060 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 154 830 (võrdlus eelmise päevaga +1060);

- tankid 3432 (+9);

- jalaväe lahingumasinad 6714 (+11);

- lennukid 303 (+1);

- kopterid 289 (+0);

- suurtükisüsteemid 2456 (+23);

- mitmikraketiheitesüsteemid (MLRS) 488 (+0);

- õhutõrjesüsteemid 253 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 2095 (+9)

- tiibraketid 873 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5326 (+16);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 236 (+2).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: