FT: VW võib akutehase rajada Euroopa asemel USA-sse

Saksamaa autotootja Volkswagen
Saksamaa autotootja Volkswagen Autor/allikas: SCANPIX/dpa/picture-alliance

Ajaleht Financial Times kirjutab, et Saksamaa autotootja Volkswagen (VW) pani oma Euroopasse plaanitava akutehase ehitamise pausile ja plaanib sarnase tehase rajada Põhja-Ameerikasse. Firma loodab USA-lt saada 10 miljardi euro ulatuses toetust.

USA president Joe Biden kuulutas eelmisel aastal välja inflatsiooni vähendamise seaduse (IRA). Selle raames investeerib USA kliima- ja energiaprogrammidesse 370 miljardit dollari. Euroopa Liit (EL) kardab, et firmad kolivad USA-sse, et kasutada ära sealseid subsiidiume.  

Saksamaa autotootja Volkswagen ütles eelmisel nädalal EL-i ametnikele, et firma tahab USA-lt IRA seaduse raames saada 9-10 miljardit eurot toetusi. "VW ootab nüüd, kuidas Brüssel Washingtoni toetustele reageerib, enne kui jätkab plaaniga rajada akude tehas Ida-Euroopasse," ütles üks asjaga kursis inimene ajalehele Financial Times

Euroopa poliitikud muretsevad üha rohkem IRA seaduse pärast, kuna firmad vaatavad nüüd Hiina poolse konkurentsi suurenedes USA poole. Euroopa Komisjon tahab nüüd leevendada riigiabi eeskirju. Akutööstusega seotud ettevõtjate teatel pole komisjon siiski veel konkreetseid meetmeid välja käinud. 

"Paljud USA osariigid on meiega võtnud ühendust, nad kõik tõstavad esile IRA-d. Kui me kulutusi vaatame, siis nende pakutavad tingimused on palju huvitavamad kui Euroopa omad," ütles üks ettevõtja ajalehele Financial Times. 

VW teatas, et tahab endiselt rajada Euroopasse rohkem akutehaseid. "Selleks aga vajame õigeid tingimusi. Seetõttu ootame ja vaatame, mida EL-i roheline kokkuleppe endaga kaasa toob," teatas VW. 

Akutootja Northvolt teatas, et võib oma järgmise tehase asukohaks valida Saksamaa asemel USA. Northvolt tahab, et Brüssel toetaks rohkem tehaste rajamist Euroopasse. Lobigrupp Transport & Environment hoiatas sel nädalal, et enam kui kaks kolmandikku Euroopa akutehaste projektidest võidakse tühistada, vahendas Financial Times. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: