Vaesunud Põhja-Sakala vald kaalub koolimaja müümist

Foto: Olev Kenk/ERR

Viljandimaal Põhja-Sakala vallas jätkuvad arutelud, kuidas valda kehvast majandusolukorrast päästa. 325 elanikuga Sürgavere külas kaalutakse koolist ja spordihoonest loobumist.

Kui Sürgavere 17 õpilasega koolist ja samas majas tegutsevast 18 lapsega lasteaiast ning raamatukogust loobuda, võib vald maja müügist teenida vähemalt 100 000 eurot, millele lisandub pea sama suur kokkuhoid aastas palkadelt ja majandamiskuludelt. Samas suurusjärgus on võimalik teenida Sürgavere spordihoone müügiga.

Kuigi vallavanem Karel Tölp leiab, et lasteaia ja kooli pidamine Sürgaveres on küsitava väärtusega, oldi eileõhtusel rahvakoosolekul valmis loobuma pigem spordihoonest.

"Kohalik kogukond ei saa mitte mingil juhul loobuda vanast mõisahoonest, mis on pikka aega kasutusel koolina ja lasteaiana," sõnas Sürgavere elanik ettevõtja Olev Umsar.

Sürgavere kooli hoolekogu esimees Vahur Vingisaar ütles, et kohalikud tahavad lapsi kohalikku lasteaeda ja kooli panna esimesed kaks kooliastet. "See on väga oluline, et lapsed saavad kiirelt koju, kiirelt lasteaeda. Et ei ole seda pikka bussisõitu," rääkis Vingisaar.

Sürgavere elanike arv on püsinud üsna stabiilsena, ometi see ka ei kasva, sest külas pole vaba elamispinda. Turutõrke tõttu keegi maale uusi kortereid ehitama ei hakka, külarahvas ootab nüüd abi vallavalitsuselt.

"Kui ta meile maja ehitama ei hakka, siis kindlasti saaks ta olla üks algataja meie suuremate ettevõtjatega läbirääkimistel, et kuidas seda probleemi lahendada," ütles Sürgavere vallavanem Eve Soopa.

Küsimusele, mida vald pakuks Sürgavere rahvale vastu, kui nad näiteks spordihoonest loobuvad, vastas Tölp, et vallavalitsuse ettepanek investeeringuteks Sürgavere piirkonda on 300 000 eurot.

Rahvakoosolekud Põhja-Sakala vallas jätkuvad. Volikogu hakkab uut arengukava ja eelarvestrateegiat arutama aprillis, varade müügiotsuseid teeb volikogu aga vastavalt sellele, kuidas jõutakse kohalike elanikega kokkuleppele ja dokumendid ette valmistada.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: