Itaalia keskpanga juht kritiseeris ECB karmi rahapoliitikat

Ignazio Visco
Ignazio Visco Autor/allikas: SCANPIX/AP/Ettore Ferrari

Itaalia keskpanga juht Ignazio Visco kritiseeris Euroopa keskpanga (ECB) karmi rahapoliitikat ja hoiatas, et intressimäärade kiire tõstmine võib kahjustada riigi majandust.

Ajaleht Financial Times toob välja, et Visco kommentaarid paljastasid üha suureneva lõhe Euroopa keskpangas. "Ma ei hinda oma kolleegide avaldusi tulevaste ja pikaajaliste intressimäärade tõstmise kohta," ütles kolmapäeval Visco. 

ECB on andnud varem märku, et tõstab järgmisel nädalal taas intressimäärasid 50 baaspunkti võrra, viies nii pankade hoiustelt makstava intressimäära 2,5 protsendilt kolme protsendile. Mõned ECB ametnikud on ka öelnud, et intressimäärad tuleb lähiajal tõsta veel kõrgemale tasemele. 

Austria keskpanga president Robert Holzmann ütles sel nädalal, et ECB tõstab kuni juulini igal oma koosolekul intressimäärasid 50 baaspunkti võrra. See viiks  pankade hoiustelt makstava intressimäära 4,5 protsendile, vahendas Financial Times

Visco ütles aga , et praegune geopoliitiline olukord muudab tulevaste majanduslike arengute prognoosimise keeruliseks. 

Euroala inflatsioon on langenud neli kuud järjest. Siiski langesid hinnad veebruaris oodatust vähem. Euroala inflatsioon oli veebruaris 8,5 protsenti. ECB tahab, et inflatsioon naaseks kahe protsendi juurde. 

USA föderaalreservi juht Jerome Powell ütles kolmapäeval, et föderaalreservi ametnikud pole veel otsustanud, kui palju sel kuul intressimäärasid tõstavad. Powelli sõnul sõltub see töökohtade ja hinnatõusu kohta saabuvatest andmetest, vahendas Bloomberg. 

"Me pole märtsi koosoleku kohta ühtegi otsust teinud," ütles Powell. 

Powell kordas oma teisipäevast sõnumit, et föderaalreserv võib kiirendada intressimäärade tõstmist, kuid rõhutas, et sellist otsust pole veel tehtud. 

"Ma rõhutan, otsust selle kohta pole tehtud. Aga kui andmed viitavad sellele, et kiirem rahapoliitika karmistamine on õigustatud, oleme valmis intressimäärade tõstmist kiirendama, ütles Powell. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Bloomberg/FT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: