Hololei skandaal tõi muutuse Euroopa Komisjoni reeglitesse

Foto: Priit Mürk/ERR

Euroopa Komisjon muudab eestlasest euroametnikku Henrik Hololeid puudutava skandaali tõttu reegleid. Edaspidi ei saa komisjoni kõrgemad ametnikud enam iseenda huvide konflikte hinnata.

Euroopa Komisjoni transpordi peadirektoraadi juht Henrik Hololei on sattunud kriitikatulva alla, sest lendas mitmel korral Katari vahet äriklassis sealse valitsuse kulu ja kirjadega. Ning samal ajal räägiti Katariga läbi ka avatud taeva lepet.

Euroopa Komisjoni hinnangul käitus Hololei nii, nagu oli ette nähtud, ent mõni fakt selles juhtumis on pannud kulme kergitama ka loo avalikustanud ajakirjanikud.

"Selle skandaali algusest peale väitis Euroopa Komisjon, et kõiki reegleid täideti ja potentsiaalsed huvide konfliktid olid välistatud, aga sel nädalal saime teada, et inimene, kes olukorda ja huvide konflikti esinemist hindas, oli Henrik Hololei ise. Arvan, et see oli selles loos suur pööre," rääkis Politico Brüsseli peakorrespondent Suzanne Lynch.

Komisjon avalikustas selle info esmaspäeval ning juba eilseks tehti reeglites muudatus. Ehk Hololei ja tema kolleegid ei saa tulevikus enam iseennast kontrollida.

"Et tagada hoolsuskohustust reeglite rakendamisel ja välistada huvide konflikte, peaksid direktoraatide ja teenistuste juhid selliseid küsimusi arutama vastava komisjoni liikme või tema kabinetiülemaga, kui soovivad heakskiitu enda reisidele, mille eest tasuvad osaliselt või täies mahus ürituste korraldajad või kolmandad osapooled," ütles Euroopa Komisjoni eestkõneleja Dana Spinant.

"Meile on Brüsselis jäänud mulje, et mitmed Euroopa ametnikud olid šokeeritud, et selline praktika kehtis. Aga fakt, et komisjonil olid juhised, aga mitte reeglid, viitab suuremale läbipaistvuse ja selgete reisireeglite puudumisele Euroopa Komisjonis. Oleme juba sel nädalal näinud, et Euroopa Liidu ombudsman Emily O'Reilly alustas Euroopa Komisjonis reisimise ja läbipaistvuse uurimist," rääkis Lynch.

Nii nagu rahvusvahelisel meedial ei õnnestunud ka "Aktuaalsel kaameral" Henrik Hololei käest skandaali kohta kommentaari saada.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: