Gruusia Unistus võttis välisagentide seaduse protestide tõttu tagasi

Mees Gruusia lipuga Tbilisi tänaval
Mees Gruusia lipuga Tbilisi tänaval Autor/allikas: SCANPIX/Photo/Zurab Tsertsvadze

Gruusia valitsuspartei võttis vastuolulise välisagentide seaduse ulatuslike protestide tõttu menetlusest välja. Erakond Gruusia Unistus lubas, et selgitab eelnõu eesmärki peale emotsionaalse fooni vaibumist.

Gruusia valitsuserakond Gruusia Unistus – Demokraatlik Gruusia (Kartuli Otsneba – Demok'rat'iuli Sakartvelo) teatas, et võtab menetlusest maha vastuolulise välisagentide seaduse. Seaduseelnõu kritiseerisid tugevalt Euroopa Liit, USA kui ka Eesti.

Välisagentide seaduseelnõu arutamise tõttu läks kähmluseks Gruusia parlamendis ning eelnõu vastu toimusid pealinnas Tbilisis suured protestid. Protestijad püüdsid ka Gruusia parlamenti tungida. Gruusia siseministeeriumi teatel võeti protestide käigus vahi alla 77 inimest.

Erakonna Gruusia Unistus poliitiline nõukogu ja sama erakonna parlamendifraktsioon teatasid ühisavalduses neljapäeval, et erakond võtab eelnõu tingimusteta ja reservatsioonideta menetlusest välja. Teadaandes väidetakse, et radikaalsed jõud suutsid Gruusia noored kaasata ebaseaduslikesse tegevustesse ning kui emotsionaalne foon vaibub, siis saab avalikkusele eelnõu eesmärki paremini selgitada, vahendas Mtavari.

Gruusia välisagentide seaduseelnõu kohaselt kuulutatakse organisatsioonid, mis saavad rohkem kui 20 protsenti rahastusest välismaalt, välisagentideks. Gruusia Unistus on varem väitnud, et välisagentide seadus on vajalik Gruusia õigeusu kiriku kriitikute paljastamiseks, vahendas Reuters. Gruusia valitsus on samuti väitnud, et näiteks Ameerika Ühendriikides on sarnane välisagendi seadus olemas alates 1930. aastatest

Välisagentide seaduse kriitikute sõnul on see Venemaa-sarnase 2012. aasta seaduse koopia, millega on piiratud sõltumatute ajakirjanike ja demokraatlike institutsioonide tööd.

Veebruaris lubasid rohkem kui 60 Gruusia meediaväljaannet ning kodanikuühiskonna organisatsiooni, et nad ei kavatse seda seadust järgida. Gruusia president Salome Zurabišvili on varem lubanud eelnõu vetostada, kuid Gruusia parlament võib tema veto tühistada. Zurabišvili toetas ka seaduseelnõu vastu protestinud Gruusia inimesi.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Mtavari, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: