Soome meedia: Suursaarel tegutsevad üha aktiivsemalt Vene väed

Vene president Vladimir Putin oma külaskäigul Suursaarele
Vene president Vladimir Putin oma külaskäigul Suursaarele Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/SPUTNIK

Soome rahvusringhääling Yle kirjutab, et Venemaa väed on Soome lahe idaosas asuval Suursaarel aktiivselt tegutsenud alates 2014. aastast. Pärast Krimmi poolsaare vallutamist on piirkonnas toimunud üha rohkem eriüksuslaste õppusi.

Satelliidipiltidelt on näha, et Venemaa on Suursaarele rajanud radarijaama. Venemaa meedia andmetel ehitas riik paar aastat tagasi saarele ka uue helikopterite maandumisplatsi, vahendas Yle

Pärast Krimmi vallutamist on piirkonnas toimunud rohkem dessant- ja erivägede õppusi. Soome Kotka sadam asub Suursaarest vaid 40 kilomeetri kaugusel. Yle uuringu järgi häiriti eelmise aasta märtsis Suursaarelt Soome lennuliiklust. 

Soome Välispoliitika Instituudi juhtivteaduri Charly Salonius-Pasternaki hinnangul peab Venemaa Suursaart helikopterite hädamaandumiskohaks. Pasternaki sõnul kuulub saar Venemaale ja riik võib seal teha, mida tahab. Salonius-Pasternak ei pea Venemaa suurenenud kohalolekut ohtlikuks Soome füüsilisele julgeolekule. 

Eesti mereväe ülem Jüri Saska ütles, et Suursaare tähtsus luuretegevusele on suurem kui saare sõjaline tähtsus. Saska võrdles Suursaart Ukraina Maosaarega. "See on hea koht, mida omada, kuid seda on raske hoida ja hallata," ütles Saska. 

Suursaar on eelpost, kuhu Venemaa on rajanud oma relvajõudude jaoks erinevaid võimalusi. Salonius-Pasternak pole aga olukorra pärast mures. Tema sõnul on Venemaa fookuses praegu Ukraina ja enamik Soome piiri lähedal olnud vägedest viis Moskva Ukrainasse. 

Venemaa tegutseb Soome suunal GPS-i segamisega. Märtsi lennuandmete kohaselt olid lennukite GPS-i häired saadetud Suursaarelt Kotka poole. Ka põhjas on Norra võimud jõudnud jälile Venemaalt tulnud segamisele, vahendas Yle. 

Salonius-Pasternak ütles, et teda huvitab, miks Soome võimud ei ütle avalikult välja, et Soome lennukite segamine on lubamatu. 

"Vaadates seda GPS-i häirete kaarti, siis ei tundu see olevat seotud Venemaa strateegiliste sihtmärkide kaitsmisega. Võimalik, et häired on seotud teatud tegevuste varjamisega, kuid isegi selline tegevus pole lubatud. Sellega rikutakse teise riigi õhuruumi," ütles Salonius-Pasternak. 

Suursaar on Venemaale kuuluv saar Soome lahes, saare pindala on umbes 21 ruutkilomeetrit. Suursaar asub Eesti rannikust umbes 55 kilomeetri kaugusel ja Soome rannikust 40 kilomeetri kaugusel.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: