Analüüs: Vene mobiliseeritute kaebevideod tulenevad Donbassi kaotustest

Vene sõjapropaganda Peterburis märtsi alguses
Vene sõjapropaganda Peterburis märtsi alguses Autor/allikas: SCANPIX/Olga MALTSEVA/AFP

Sel aastal on sagenenud Venemaalt mobiliseeritud meeste kaebevideod, kus kurdetakse kehva väljaõppe ja varustuse üle. Sõjandusanalüütikute sõnul tuleneb see asjaolust, et need mehed saadetakse korvama endiste separatistide üksuseid, mis on Ukraina positsioone rünnates kandud suuri kaotusi.

Alates 2023. aasta algusest on ilmunud mitmed kaebevideoid Vene mobiliseeritute poolt, milles kurdetakse määramist Donetski rahvavabariigi vägede koosseisu, ebapiisavat väljaõpet ja varustust ning kehva sidet.

Sõjaanalüütikute sõnul tuleneb need kaebevideod kohalike Donbassi sundmobiliseeritute suurtest kaotustest, keda on vähe alles jäänud, vahendas Meduza sõltumatu Vene uudisteportaali Važnõe Istori (olulised lood) uurimust.

Peale Ida-Ukraina okupeerimist lõid Vene võimud kaks armeekorpust okupeeritud Donbassi aladel. Esimeses armeekorpuses asusid enamus isehakanud Donetski rahvavabariigi üksustest ning teises Luhanski isehakanud rahvavabariigi üksustest, selgitas sõjandusekspert Kirill Mihhailov. Põhiline erinevus separatistide üksuste ning Vene regulaarvägede vahel oli asjaolu, et nendele kahele armeekorpusele anti aegunud tehnika, nagu näiteks T-64 tankid.

Ukraina luure sõnul allusid mõlemad armeekorpused tegelikkuses Venemaa Lõuna sõjaväeringkonna väejuhatusele, mis paikneb Vene-Ukraina piiri lähistel. Peale Venemaa teadet Donetski ja Luhanski oblasti annekteerimisest inkorporeeriti need üksused täielikult Vene armee koosseisu.

Isegi enne Venemaa täielikku kallaletungi Ukrainale olid mõlemad armeekorpused alamehitatud. Kirill Mihhailovi sõnul võisid nad olla vaid 50 protsendi ulatuses mehitatud, mistõttu 2022. aasta 23. veebruaril kuulutati okupeeritud Donetski ja Luhanski oblastis välja üldmobilisatsioon. Mobilisatsiooni järel moodustati mitu uut motoriseeritud laskurpolku. Lisaks tugevdati neid üksuseid okupeeritud aladel asuvate vangidega. Relvastuseks anti neile Mosin-Nagant vintpüsse, mille kasutamisest Nõukogude Liidu armee loobus peale teist maailmasõda.

Kehvast varustusest hoolimata olid mõlemad armeekorpused Kirill Mihhailovi sõnul sõjaks rohkem valmis kui Vene regulaarväed, kuna seal oli ka kaheksa aastat kestnud Donbassi sõja kogemusega mehi ning väidetavalt oli ka nende moraal kõrgem. Seda hoolimata asjaolust, et nende palk oli madalam kui Vene regulaarvägedes.

Kuna Donbassi separatistide ülesandeks alates eelmise aasta täieulatusliku invasiooni algusest oli pidevalt rünnata Ukraina kindlustatud positsioone, siis kandsid nad suuri kaotusi. Seetõttu hakkas Donbassi separatistlike üksuste elavjõud otsakorrale saama, mistõttu hakati kaotusi korvama Venemaalt mobiliseeritud meestega. Seetõttu on nende üksuste lahingvõimekus Mihhailovi sõnul sama madal kui ülejäänud Vene armeel, mille kaotusi täiendasid samuti mobiliseeritud mehed.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Meduza

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: