Eestisse saabusid Prantsuse soomusmasinad Griffon ja tankid AMX-10
Eestisse saabusid neljapäeval esmakordselt Prantsuse relvajõudude soomustransportöörid Griffon ja ratastel tankid AMX-10, et võtta osa koos 350 sõduriga kuus kuud kestvast NATO liitlaste treeningmissioonist.
Prantslaste 17 Griffonit ja kolm AMX-10 tanki jõudsid Tapa linnakusse mööda raudteed.
Sõjatehnika kuulub NATO lahingugrupi uuele Prantsuse kontingendile. Neid kasutab uus 350-liikmeline Prantsuse võõrleegionäride rotatsioon.
Soomustransportöör Griffon on osalenud lahingutes erinevatel missioonidel üle maailma ning seda on kasutanud jalavägi, insenerid ja tankitõrjeväelased.
Eestisse saabunud Griffoni uusim versioon suudab liikuda kuni 110 kilomeetrit tunnis ning on varustatud 40 mm granaadiheitjaga, laserhoiatussüsteemiga, 12,7 mm kaliibriga kuulipildujaga, erinevate kaitsesüsteemidega ning saab peale võtta kümme sõdurit koos varustusega.
Griffon kasutab sidevõrku SCORPION, mis võimaldab reaalajas vahetada luureandmeid digitaalliidese kaudu, mis tähendab, et sõidukid suhtlevad üksteisega, kui nad tuvastavad vaenlase tule ja liikumise.
"See on raske, aga väga liikuv. Sellel on kuus ratast, nii et mobiilsus on kõrge. Siin, nagu teada, on soine, nii et on huvitav näha, kuidas see soisel maastikul toime tuleb. Aga ma ei muretse. Ma arvan, et see mobiilsus, mida me nägime kõrbes, ilmneb ka siin," rääkis Prantsuse kontingendi ülem kolonelleitnant Edouard Bros Griffonist, mis on siiani kasutuses olnud ainult Malis.
AMX 10 tankid suudavad sõita kuni 70 kilomeetrit tunnis ning neid on varem kasutatud Aafrikas ja Afganistanis. Prantsusmaa on juba andnud AMX 10-RC tanke ka Ukraina vägedele.
Prantsalstel on ka kolm lahingumasinat AMX 10, mida hakati tootma 1981-sel aastal ja mida relvastuseksperdid nimetavad veidraks. Masina 105 mm suurtükk on võimsam kui sama klassi roomikmasinatel. Seetõttu nimetatakse aparaati vahel ratastankiks. Samas puudub masinal raskerelvade vastane soomus.
"See on luuremasin, mõeldud maakuulamiseks. Sellel on 105 mm suurtükk. See ei ole tank," ütles jalaväe lahingumasina juht seersant Luc.
Prantsuse väed on alates 2017. aastast Eestis iga-aastaselt roteerunud Taani vägedega.
Prantsuse väed jäid aga eelmisel aastal pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse Eestisse ja jäävad riiki.
Prantsuse kontingendi koondnimetus NATO lahingugrupi koosseisus on Ilves.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Vahur Lauri, Merili Nael