EL-i liikmesriigid leppisid kokku miljoni mürsu saatmises Ukrainale

Foto: Euroopa Liit/https://www.consilium.europa.eu/en/press/

Eesti ja Saksa kaitseministrid kinnitasid mõlemad Reutersile, et Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid kokku miljoni suurtükimürsu saatmises Ukrainale.

Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid kokku miljoni suurtükimürsu saatmises Ukrainale, kinnitas Eesti kaitseminister Hanno Pevkur Brüsselis Reutersile. Sama kinnitas eraldiseisvalt Saksa kaitseminister Boris Pistorius. Pistoriuse sõnul allkirjastatakse täna vastavad dokumendid.

Saksa kaitseministri sõnul avab Saksamaa enda raamlepingud kaitsetööstusega teistele partneritele, kuna tarnete kiirus on Kiievi jaoks ülioluline.

Hanno Pevkuri sõnul leiti 155mm kaliibriga laskemoona saatmiseks poliitiline konsensus ning see moon jõuab Ukraina vägede kätte järgmise 12 kuu jooksul. Pevkur samas hoiatas, et mitmed detailid on laskemoona ühishanke osas veel lahtised, kuid poliitilise tahte korral on need ületatavad.

Kokkulepe läheb kinnitamiseks 23.-24. märtsil peetavale Euroopa Ülemkogule ning laskemoon on kavas soetada Euroopa Rahurahastu abil. Hanno Pevkuri sõnul toetatakse sellele lisaks Euroopa Rahurahastusse täiendavat sissemakset liikmesriikidelt 3,5 miljardi euro ulatuses. Rahastu esialgne suurus oli ligi kaheksa miljardit eurot, kuid 2022. aasta detsembris suunasid liikmesriigid sinna täiendavalt kaks miljardit eurot juurde.

Saksa välisminister Annalena Baerbock kinnitas varem, et Ukrainale laskemoona hankimine on lähipäevade ja -nädalate keskne teema. Baerbock rõhutas, et eurooplased ei hakka koordineerima mitte ainult laskemoona tarneid Ukrainale, vaid ka selle tootmist.

Tšehhi välismininistri Jan Lipavsky sõnul ei tähenda suurtükimoona ühishange olukorra eskaleerumist, kuna Vene väed juba pommitavad Ukraina tsiviiltaristut, röövivad Ukraina lapsi ning venestavad neid sundkorras – "kuidas seda saab veel eskaleerida?" küsis Lipavsky retooriliselt.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: