ERR Brüsselis: Euroopa Keskpanga hinnangul panganduskriisi ei paista

{{1679680800000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/John Thys

Euroopa Ülemkogul toimus reedel euroala kohtumine, kus Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde kinnitas liidritele, et panganduskriisi ei paista. Valitsusjuhtide sõnul on eelmises finantskriisis loodud karmid reeglid ennast õigustanud.

Reede pärastlõunal lõppenud Euroopa Ülemkogu oli üks viimaste aastate otsustevaesemaid.

Hommikul andis pangandusest ülevaate Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde, kelle hinnangul ei saa Euroopas korduda Šveitsi ja Ameerika Ühendriikide pankade stsenaariumid.

Saksamaa liidukantsleri Olaf Scholzi hinnangul on pangandussüsteem tugev ja stabiilne.

"Võime selgelt öelda, et viimastel aastatel kehtestatud väga karmid reeglid on ennast õigustanud. Pangandus on Euroopas stabiilne ning euroalal on regulatoorsed organid mitmes valdkonnas, mis karme reegleid kehtestavad ja see on ennast ära tasunud. See paneb meid olukorda, kus saame öelda, et Euroopa panganduse regulaatorid ja süsteem on tugev ja stabiilne," sõnas Scholz.

Scholz ja teised liidrid edastasid pärast kohtumist rahustavaid sõnumeid, sest Euroopa suurpankade aktsiad kukkusid reedel kõvasti. Eriti Deutsche Banki oma, mis langes ligi 14 protsenti, ent hiljem veidi taastus.

Lagarde'i sõnum liidritele oli samuti rahustav, kuid ta luges siiski sõnad peale.

Eesti peaministri Kaja Kallase sõnul on üldiselt Euroopa saanud energia- ja majanduskriisiga paremini hakkama kui kardeti, kuid edaspidi on inflatsiooni teise laine oht.

"See vaade on mõõdukalt optimistlik, aga samas loeti meile ka sõnad peale. Esiteks, eelarved tuleb saada tasakaalu. Teiseks peavad kõik energia toetusmeetmed olema ajutised ja lõppema, sest energiahinnad on tulnud alla ja see annab inflatsioonile hoogu juurde. Kolmandaks, jätkuv palgasurve olukorras, kus tegelikult inflatsioon hakkab aeglustuma ja inimeste ostujõud on taastunud, võib tekitada sekundaarse inflatsiooni, mis ei ole ka mõistlik," ütles Kallas.

Ülemkogu kuluaarides oli juttu ka Hiinast. Järgmisel nädalal lendab Pekingisse Hispaania peaminister Pedro Sanchez, kelle sõnul tuleb hiinlasi kuulata.

"Ettepanek, mille Hiina tegi, on seisukohavõtt sellest, mis nende hinnangul on vajalik rahu saavutamiseks. Ja seal on mõned punktid, mis minu hinnangul on huvitavad. Fundamentaalselt oluline on neist see, et Hiina tõrjub igal juhul idee, et tuumarelva oleks lubatud kasutada," ütles Sanchez.

Nädal hiljem, aprilli alguses sõidavad sinna ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Ehk Euroopa teeb veel viimase katse Hiinat Venemaast eemale meelitada.

Järgmisel korral kohtuvad Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid juuni lõpus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: