Riik laenas mullusega võrreldes raha mitu korda kallimalt

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti emiteeris teisipäeval vähempakkumisega oksjonil 125 miljoni euro väärtuses kuuekuise ja 125 miljoni euro väärtuses 12-kuise tähtajaga võlakirju, mille intress on mitu korda kallim kui mullu.

Emiteeritud kuuekuiste ja 12-kuiste võlakirjade keskmine tootlus tähtajani oli vastavalt 3,259 ja 3,324 protsenti.

Mullu juunis emiteeritud kuuekuiste võlakirjade intressimäär oli -0,43 protsenti ja 12-kuiste võlakirjade intress 0,90 protsenti.

Võlakirjad emiteeriti rahandusministri 2020. aastal kinnitatud lühiajaliste võlakirjade programmi raames. Raamistik annab võimaluse korduvalt emiteerida kuni 12-kuise tähtajaga diskonteeritud või ülekursiga võlakirju, mille kulukus sõltub emiteerimishetke turutingimustest.

Rahandusministeeriumi riigikassa osakonna juhataja Janno Luurmees on varem ERR-ile öelnud, et emissioon toimub eelmisel aastal emiteeritud võlakirjade refinantseerimiseks.

2022. aasta märtsis emiteeris riik 250 miljoni eest 12-kuuse tähtajaga võlakirju keskmise tootlusega -0,225 protsenti. Kuuekuiste võlakirjade intress oli siis -0,44 protsenti.

See, kas tänavu on tarvis pikaajalisi võlakirju emiteerida, sõltub Luurmehe sõnul koalitsioonilepingust ja eelarve trajektoorist.

Eesti emiteeris lühiajalisi võlakirju ka mullu juunis.

Võlakirjaemissioonid toimuvad riigi rahavoovajaduse katteks. Lühiajalised võlakirjad on suunatud ainult kutselistele investoritele.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: