Eesti ostab varitseva ründemoona Iisraelist

{{1683026940000 | amCalendar}}
Foto: Kermo Pastarus/RKIK

Eesti sõlmis lepingu varitseva õhuründemoona hankimiseks Iisraeli riigifirmaga Israel Aerospace Industries (IAI). Kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul on hanke kogumaht üle 100 miljoni euro.

Varitseva õhuründemoona hankimise peamine eesmärk on kasvatada Eesti pikamaa täpisründe võimet. Koostöös laevatõrje rakettide ja mitmikraketiheitjatega on Eestil lähitulevikus mitmeid eri võimekusi vastase mõjutamiseks pikkadelt distantsidelt.

"Eesti kaitsevägi astub täna uude ajastusse. Sellise ründevõime olemasolu suurendab kindlasti oluliselt Eesti kaitsevõimet," ütles Pevkur.

"Varitsev õhuründemoon on oluline täiendus Eesti kaitsevõime arendamisel. Kaudtule tähtsust ei saa üle hinnata, sest Venemaa on Ukrainas tekitanud suure osa purustustest just kaudtulelöökidega. Uue võime kasutuselevõtt võimaldab vastast rünnata pikemalt distantsilt. Seetõttu muutub kaudtuli kihilisemaks ja paindlikumaks, suurendades laskeulatust, mis tähendab, et kaitsevägi saab lüüa vastast seal, kus tal on valus," rääkis Pevkur.

Riigi kaitseinvesteeringute keskuse relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp ütles, et riigi kaitseinvesteeringute keskus on viimase aasta jooksul parandanud Eesti kaudtule ja täppistule võimet ning varitsev õhuründemoon on üks osa sellest.

Ta märkis, et IAI on lubanud tarnida Eestile selle võime järgmisel aastal. Tema sõnul on kaitsevägi valmis selle võime pärast tarnet kohe kasutusele võtma.

Kaitseväe võimeloome jaoskonna ülem Kaarel Mäesalu ütles, et see hange tõstab oluliselt kaitseväe lahinguvõimet tulejõu arendamise seisukohalt. Tema sõnul on Eesti jaoks olulised nutikad lahendused ja täppisründevõime.

"Varitsev moon saab tegutseda erinevates ilmastiku tingimustes ja sobib meie kliimasse," ütles Mäesalu.

Eesti kaitseväe kaudtulevõime annavad erineva kaliibriga miinipildujad manööverüksuste koosseisus ning diviisi koosseisus olevad liikursuurtükid. Aastatel 2024-2025 luuakse kaitseväe koosseisu ka mitmikraketiheitja ning varitseva õhuründemoona üksused.

Mäesalu ütles veel, et maaväe üksus, mis võime kasutusele võtab, saavutab oma võimekuse 2025. aastaks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: