X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kristina Kallas: õpetaja arvamusavaldus Putini kohta oli õige

Kristina Kallas
Kristina Kallas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Narva õpetaja Alina Vorontšihhina arvamusavaldus Putini kohta oli õige ja õpetajal oli õigus seda teha, ütles haridus- ja teadusminister Kristina Kallas. Minister on palunud kooli direktorilt lahkumisavalduse esitanud Vorontšihhina asjas seletuskirja.

Kallas täpsustas, et Vorontšihhinat ei lastud lahti, ta esitas lahkumisavalduse. "Aga tegelen selle teemaga praegu, olen palunud kooli direktorilt seletuskirja," ütles Kallas. "See ei ole kindlasti aktsepteeritav, et lapsevanemad survestavad õpetaja niimoodi nurka ja lahkuma," lisas ta.

"Õpetajal on õigus oma arvamust avaldada ja direktor peab õpetajat kaitsma selliste rünnakute eest. Ja see [Vorontšihhina] arvamusavaldus oli igati õige ja õigus õpetajal seda teha oli. Ma üritangi kooli direktoriga selgust saada, mis seal tegelikult juhtus selle kümneminutilise vestluse käigus, mida direktor õpetajaga pidas," sõnas Kallas.

Narva riigigümnaasiumide juht Irene Käosaar ütles, et ta loodab, et Vorontšihhina lahkumisavaldust ei võeta vastu. "Loodan, et koolijuht ei kirjuta sinna alla. Koolijuhil on roll kaitsta oma kolleege ja teha lastevanemate selgeks, et Eesti vabariigis on oma põhimõtted. Antud juhul see noor inimene ei ületanud ühtegi reeglit, mis ühiskonnas on, ja käitus nagu üks noor inimene peabki käituma ehk siis avaldas oma arvamust agressorriigi suhtes, mis selles kontekstis oli kohane," sõnas Käosaar.  

Käosaare hinnangul on õpetaja käitumisreeglid igal pool Eestis ühesugused ja Narvas pole vaja enda ekstra vaos hoida. "Noored ongi selleks, et meid, rahulikumaid, ka natuke raputada. Narva on osa Eestist, maailmast, Euroopast. Me ei peaks Narvale eraldi reegleid tegema. Peame samm-sammult toime tulema, et ka Narvas on õigus oma arvamust avaldada. Narvas ei pea me ennast väga hoidma, et Narva inimesi mitte erutada," rääkis Käosaar.

Noore inimese käitumine ja töölt lahkumine pole proportsioonis, lisas ta.

Käosaar ütles ka, et see juhtum on õppimise koht, sest koolijuht ei tajunud olukorra kriitilisust ja poliitilist lõiget. "Ta oleks pidanud noore kohe enda kaitse alla võtma ja andma lapsevanematele selge sõnumi," märkis Käosaar.

Narva Vanalinna riigikooli noor muusikaõpetaja Alina Vorontšihhina läks 9. mail Narva jõe äärde promenaadile, et väljendada oma sõjavastast hoiakut, kuid sattus seetõttu surve alla, mistõttu lahkub ametist.

Õpetaja jäi promenaadil videole, kus kandis T-särki kahemõttelise loosungiga "Путин х***ло", mida võib tõlgendada ka kui "Putin on m***", kirjutas Delfi neljapäeval.

Kooli direktori Tatjana Salu sõnul oli ta palunud õpetajal oma seisukohta lapsevanematele selgitada, mille peale esitas Vorontšihhina lahkumisavalduse.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: