Hussar on opositsioonile tagasi saatnud pea 150 arupärimist

Riigikogu esimees Lauri Hussar (E 200) on parlamendisaadikutele tagasi saatnud pea 150 obstruktsiooni käigus esitatud arupärimist, mis ei vasta nõuetele.
Opositsioonisaadikud esitasid töötakistuse käigus sadu arupärimisi, millele tuleb ministritel parlamendi ees vastata. Nende vastuvõtmise üle otsustab riigikogu esimees, kes saab mittesobivad arupärimised nende esitajale tagasi saata.
Seaduse järgi peab arupärimistele vastama 20 istungipäeva jooksul. Korraliste istungipäevade järgi jõuaks tähtaeg kätte septembrikuus, kuid nii koalitsioon kui ka opositsioon on valmis kogunema ka suvel erakorralistele istungitele.
Hussar ütles möödunud nädalal, et paljude arupärimiste puhul ei ole õige kas arupärimise adressaat, teema, või esitatud päring ei vasta üldse arupärimise formaadile ning vähemalt pooled menetlusse antud arupärimised on sisuliselt praak.
Mitmed eraldi esitatud, kuid sama sisuga arupärimised saatis riigikogu esimees tagasi ühtse paketina, sest opositsioonisaadikud esitasid sama sisuga arupärimised kõikidele ministritele.
Näiteks saatis Hussar esmaspäeval tagasi 25 arupärimist haridus- ja teadusministrile, siseministrile, välisministrile, kliimaministrile, rahandusministrile, kultuuriministrile, terviseministrile, regionaalministrile, kaitseministrile ning majandus- ja infotehnoloogiaministrile, kus saadikud uurisid peretoetuste muutmise analüüsi läbiviimise kohta.
Arupärimiste tekstides viitavad saadikud, et perehüvitiste seaduse muutmine käib vastu koalitsioonileppele, kus lubatakse analüüsida peretoetusi ja vanemahüvitisi tervikuna, ning küsivad ministritelt, miks koalitsioon lepet ei täida ning kas seaduse mõju analüüsimine peale selle vastuvõtmist on uus poliitiline kultuur.
Hussar viitas, et arupärimises esitatud küsimused ei puutu nende ministrite tegevusvaldkonda ning tuleks esitada vastava valdkonna ministrile.
Samuti saatis riigikogu esimees tagasi näiteks ka kliimaministrile esitatud arupärimise kliimaseaduse valmimise ja keskkonnamaja ehitamise kohta, kuna arupärimist ei saa esitada asjade seisu kohta või olukorra kirjelduse teabe saamiseks, vaid sellisel juhul peaks esitama ministrile kirjaliku küsimuse.
Toimetaja: Barbara Oja