Brüssel tahab piirata Hiina juurdepääsu Euroopa kõrgtehnoloogiale

{{1687261260000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/Virginia Mayo

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Brüssel avaldas teisipäeval majandusjulgeoleku strateegia. Euroopa Liit (EL) tahab võidelda Pekingi kasvava majandusliku mõjuvõimu vastu ja Brüssel plaanib piirata Hiina firmade juurdepääsu Euroopa kõrgtehnoloogiale.

Euroopa riigid on pikka aega toetanud majanduslikult liberaalset lähenemisviisi, kuid riigid muretsevad üha rohkem Hiina kasvava mõjuvõimu pärast. EL otsib nüüd viise, kuidas Hiinaga seotud riske ohjeldada.

EL avaldas teisipäeval strateegilise dokumendi. Dokument sisaldab piiranguid, mis on seotud Euroopa firmade investeeringute tegemisega Hiinasse. See piiraks Euroopa firmadel toota Hiinas strateegiliselt tähtsaid tehnoloogilisi kaupu, nagu superarvutid ja kaasaegsed kiibid. Dokumendis pole Hiinat otseselt mainitud, kuid piirangute sihtmärgid on Hiina ja Venemaa.

"Näeme, et maailm on muutunud võitluslikumaks ja geopoliitiliseks. On piiratud hulk võtmetehnoloogiaid, mida saab kasutada teistsugusel ja agressiivsel viisil. Seepärast on majandusjulgeoleku teema muutunud esmatähtsaks meie ja mitmete partnerite jaoks," ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

"Kui soovime tõsta Euroopa tarneahelate vastupidavust, mis on selle strateegia keskmes, siis me näeme tootmise kontsentreerumist Hiina kätte impordis kui ka ekspordis sõltuvust nende tarbimisest. Meil on kontsentratsiooniprobleem. Seega, ilmselgelt Hiina on kogu selle strateegia loomise põhjuseks," ütles Jaques Delors'i instituudi geopoliitika ekspert Elvire Fabry.

Mitmes valdkonnas on olukord juba üsna kriitiline, sest mõnes riigis on maha müüdud olulisi sadamaid või raudteid. Samuti sõltub Euroopa kriitilistes maavarades olenevalt ainest kuni 100-protsendiliselt Hiinast. Seda isegi siis, kui tooraine tuleb tegelikult näiteks Lõuna-Ameerika riikidest.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen on varem öelnud, et kõik piirangud oleksid seotud tehnoloogiatega, millesse investeerimine võib kujutada ohtu riigi julgeolekule. Von der Leyen avaldas märtsis USA presidendi Joe Bideniga ühisavalduse, milles käsitleti investeeringute kontrollimise võimalust. Selle eesmärk oleks kaitsta Euroopa ja USA ettevõtteid. 

Brüsseli dokument tekitab Euroopas suuri vaidlusi selle üle, kui kaugele peaksid liikmesriigid piirangute kehtestamisel minema. Samuti kui palju võimu on liikmesriigid nõus EL-ile loovutama, hindas The Wall Street Journal

Komisjon on seetõttu piirangute kehtestamisel ettevaatlik. Brüssel teatas liikmesriikidele, et enne meetmete kasutuselevõtmist hinnatakse põhjalikult Euroopa firmade ees seisvaid väljakutseid. Samuti vaatab komisjon läbi praegused meetmed, et uurida, kas nendega on võimalik vähendada Hiinaga seotud riske. 

USA kehtestas juba eelmise aasta sügisel ekspordipiirangud, mis ei luba Hiina ettevõtetel lisaks ameerika oskustöölistele kasutada riigi intellektuaalomandit, kiibitootmiseks vajalikke masinaid ja teenuseid ega komponente. 

Hiljuti külastasid Euroopat kõrged Hiina ametnikud. Peking hoiatas Euroopat, et piirkond ei järgiks USA eeskuju. Hiljuti käis Berliinis ka Hiina uus peaminister Li Qiang. 

"Meil on hea meel, et inimesed arutavad, et lahtisidumine pole teostatav ega ihaldusväärne," ütles Hiina suursaadik Euroopa Liidus. 

Euroopa riigijuhtidel on võimalik strateegiaga tutvuda järgmise nädala Euroopa Ülemkogul.

Toimetaja: Karl Kivil, Joosep Värk, MerilI Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: