Poevarguste arv kasvas tänavu poole võrra

Vargad on teinud poodi tungimiseks seina augu. Foto ei illustreeri loos kajastatud juhtumeid.
Vargad on teinud poodi tungimiseks seina augu. Foto ei illustreeri loos kajastatud juhtumeid. Autor/allikas: SCANPIX / DPA

Tänavu on poevargusi registreeritud eelmise aastaga võrreldes poole võrra rohkem, selgub nii ERGO kindlustuse kui ka politsei andmetest.

Tänavu juunis registreeris politsei 497 vargust kaubandusettevõttest, samas kui eelmise aasta juunis pandi toime 315 sellist kuritegu. Kauplusevargusi oli juunis seega 57 protsenti rohkem kui mullu, aga tõusutrendi on tunda kogu aasta lõikes, teatas kindlustusfirma esindaja kolmapäeval.

"Tänavune vargustelaine on selgelt märgatav, ERGO kindlustus on pidanud tegelema mitme väga suuri kahjusid põhjustanud kaasusega, aga ka väiksemate juhtumitega," ütles ärikliendi kahjude osakonna juht Erko Makienko.

Ta tõi näiteks juhtumi ühes jalgrattapoes, kus vargad lõid kiviga ukseklaasi augu ja tõid sealtkaudu välja kaks elektrijalgratast, kogumaksumusega 6000 eurot.  

Veel kulukam oli vargus elektroonikapoest, kust kaks kurjategijat viisid erinevat kaupa kaasa koguväärtuses 48 000 eurot. Varaste saagiks langes hulk tehnikakaupa: telefonid, tahvelarvutid ja droonid. On märkimisväärne, et ehkki kauplus oli valve all ja ilusti kaitstud – turvamehed jõudsid kohale 14 minutiga – olid vargad selleks ajaks juba ATV seljas lahkunud, kirjeldas Makienko.  

Ettevõtte teatel on kulukate varguste sagenemist märgata ka mujal kui ainult kauplustes. Tänavu esimese poolaastaga on ERGO kindlustus tegelenud mitme juhtumiga, kus kurjategijad ründasid veesõidukeid.

Nii varastati kinnisel territooriumil sadamas seisnud kaatrilt kaks mootorijalga ja navigatsiooniseade, kahju kokku ligi 20 000 eurot. "Vargused kaatritelt on pigem sellise tellimustöö hõnguga," tõdes  Makienko. "Kellelgi on vaja kindlaid detaile. Need vargused on ette valmistatud, valitakse välja "õige" objekt ja kasutatakse vajalikke tööriistu. Selles valdkonnas on vähe selliseid juhuslikke vargusi, et miski jäi vargale silma, ta haarab selle kaasa ja paneb jooksu," nentis Makienko.

Samas esineb juhuslikke vargusi ka selles valdkonnas: näiteks püüdsid vargad ühe purjetamisekooli kaatrilt eemaldada päramootorit.

Lisaks on hakanud sagenema ka vargused ehitusobjektidelt – kurjategijate saagiks langevad seal kallid tööriistad. "Kindlasti oleks asjakohane vaadata üle oma turvameetmed, kas signalisatsioon ikka töötab ja katab ikka õiget piirkonda," soovitas Makienko.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: