Putin lubas Aafrika liitlastele tasuta vilja

Vladimir Putin Vene-Aafrika tippkohtumisel Peterburis
Vladimir Putin Vene-Aafrika tippkohtumisel Peterburis Autor/allikas: SCANPIX/Sputnik/Alexei Danichev/Pool via REUTERS

Venemaa president lubas kuuele Aafrika riigile saata kuni 50 000 tonni tasuta vilja. Tegemist on riikidega, millest enamik pole kritiseerinud Venemaa sõda Ukraina vastu.

Venemaa president Vladimir Putin lubas neljapäeval Peterburis Vene-Aafrika tippkohtumist avades saata lähikuudel kuuele Aafrika riigile 25 000 kuni 50 000 tonni tasuta vilja. Tasuta vilja saavad Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somaalia, Kesk-Aafrika Vabariik ja Eritrea, ütles Putin oma kõnes.

Enamus nendest riikidest pole kritiseerinud Putini algatatud sõda Ukraina vastu. Zimbabwe ja Eritrea jaoks oleks tegu märkimisväärse viljasaadetisega, kuid Vene viljaekspordist moodustab see väikese osa. Eritrea ja Mali olid ühed seitsmest riigist, kes hääletasid veebruaris Venemaad hukkamõistva ÜRO peaassamblee resolutsiooni vastu.

Tollases hääletuses ei hääletanud Kesk-Aafrika Vabariik ja Zimbabwe ning hääletuselt puudus Burkina Faso. Somaalia samas toetas resolutsiooni, millega nõuti Vene vägede lahkumist Ukrainast. Somaalia, Eritrea ja Mali on Logistic OS andmetel saanud juba viimase aasta jooksul Venemaalt vilja.

Pakkumine Aafrika riikidele tehti pärast Moskva väljumist Ukraina Musta mere viljaleppest. Venemaa lahkus Musta mere viljaleppest eelmisel nädalal, ent lubas sellega taas liituda kui näeb selgeid tulemusi oma viljatoodete kaitseks. Bloomberg tõi esile, et viljahinnad maailmaturul kasvasid märgatavalt peale Venemaa leppest lahkumist ning Ukraina võtmesadamate ründamist.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: