Algaval nädalal selgub obstruktsiooni käigus esitatud eelnõude saatus

{{1690731900000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/Priit Mürk/ERR

Algaval nädalal peaks selguma, kuidas menetleb riigikogu edasi neid eelnõusid ja arupärimisi, mille esitasid opositsioonifraktsioonid kevadise obstruktsiooni ajal.

Kui seni on EKRE öelnud, et kavatseb sügisel obstruktsiooni jätkata ja mingeid järeleandmisi ei tehta, siis pühapäeval ütles riigikogu EKRE fraktsiooni liige Henn Põlluaas, et läbirääkimised koalitsiooniga on võimalikud.

"Kui me mingite kompromisside peale välja läheme, siis peab see ju olema kahepoolne. Mitte et valitsus on jõuga läbi surunud eelnõud ja ütleb, et teie võtke nüüd tagasi. Siin õhus on ju täiesti mõttetu ja kahjulik automaks, vihakõne seadus, mida tahetakse teha - suukorvistada meie ühiskond. Need on kindlasti kompromissikohad, kus me saame arutada, et kui valitsus astub sammu tagasi, siis teeme seda ka meie," sõnas Põlluaas.

Põlluaasa sõnul on võimalik ministritele esitatud arupärimisi tagasi võtta või liita, ning on ka selliseid eelnõusid, mille võiks tagasi võtta

"Meil on terve hulk ka ausalt obstruktsioonilisi eelnõusid, mida saame tagasi võtta. Aga meil on terve rida väga asjalikke seaduseelnõusid, mida me mitte mingil juhul tagasi ei kavatse võtta," ütles Põlluaas.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Erkki Keldo ütles, et kõikide fraktsioonide huvides peaks olema see, et riigikogu saaks hakata sisulist tööd tegema.

"Väga raske on näha, kuidas kõiki neid sadu arupärimisi ja eelnõusid jõuaks üldse menetleda. Kui EKRE-l on selleks valmisolek, et arutada, kuidas parlament saaks töötada – on see vanematekogu või ka erakondade vahel – siis me kindlasti oleme valmis seda arutama," rääkis Keldo.

Keskerakond soovib samuti selleks, et arupärimisi ja eelnõusid tagasi võtta, koalitsioonipoolset vastutulekut

"On see näiteks praegu plaanitav automaks – selle ära jätmine või selles mingid olulised muudatused, on see riigieelarve 2024 menetlemine ja opositsiooni ettepanekutega arvestamine seal või mingid muud nende poolsed vastutulekud. Eeldada seda, et opositsioon tõstab lihtsalt käed üles ja ütleb koalitsioonile, et jah, surusite kevadel kõik läbi, mis tahtsite ja nüüd laseme sügisel teil sama teha, seda ei maksa oodata," sõnas Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik.

Augusti alguses koguneb riigikogu juhatus fraktsioonide ettepanekuid arutama.

Riigikogu esimehe Lauri Hussari sõnul ootab riigikogu juhatus fraktsioonide seisukohti esmaspäevaks. "Ja pärast seda me otsustame, millal koguneb riigikogu juhatus, et langetada juba järgmised otsused, kuidas me selle protsessiga edasi liigume, mida ette võtta eelnõude ja arupärimistega ja kuidas nende edasine menetlemine võiks kujuneda."

"Täna on veel vara öelda, mida fraktsioonid on pakkunud, aga kui see on olemas, siis saab riigikogu juhatus koguneda," sõnas Hussar.

Hussar ei välistanud ka erakorraliste istungjärkude kokkukutsumist augustis.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: