Michal algatas Nordica kahjumi tõttu erikontrolli

Nordica lennuk Tallinna lennujaamas.
Nordica lennuk Tallinna lennujaamas. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Kliimaminister Kristen Michal andis Nordica nõukogule ülesande teha ettevõttes erikontroll, kuna Nordica lõpetas esimese poolaasta 7,2 miljoni euro suuruses kahjumis.

"Erikontrolli algatamise ajendiks on tänane olukord, kus Nordica majandusnäitajad on muutunud väga lühikese aja vältel tugevalt negatiivseks," ütles Michal.

"Olukord lennundusturul on väga keeruline – hilinenud on liisitavad lennukid, millega Nordica pidi kliente teenindama, puudu on nii töötajatest kui ka tehnikast, lennukite hooldusajad on pikenenud, kasvanud on kõigi sisendite kulud. Kõik  need asjaolud kokku on viinud Nordica majandustegevuse kahjumisse," ütles Nordica nõukogu esimees David O'Brock.

Esialgsetel andmetel oli Nordic Aviation Groupi ehk Nordica ja XFly konsolideeritud kuue kuu koondkäive 54,9 miljonit eurot ja kahjum 7,2 miljonit eurot.

Nordica otsustas, et toob ettevõtte kasumlikuks pööramiseks ettevõtet nõustama rahvusvahelise konsultatsioonifirma Knighthood Global. Konsultatsioonifirma partner Camiel Eurlings on aastaid kuulunud ka Nordica nõukogusse.

O'Brocki sõnul on konsultatsioonifirmaga sõlmitud lepingu pikkuseks kuni kuus kuud, seejuures vaadatakse selle käigus üle kogu ettevõtte tegevus ning kulude struktuur.

Nõukogu esimehe sõnul on kujunenud keerulise olukorra põhjuseks kõrvuti halbade väliste asjaolude kokkusattumisega ka eelmise aasta lõpus valitud liiga optimistlik laienemisstrateegia, mis omakorda on mõjutanud ettevõtte finantsolukorda.

Palmer esitas tagasiastumispalve päev enne erikontrolli ettepanekut

Ettepanekuid ettevõtte tuleviku osas ootab Nordica konsultatsioonifirmalt septembri lõpuks. "Ootame nähtavaid tulemusi juba lähema paari kuu vaates, sh peavad ettevõtte rahavood olema püsivalt positiivsed," ütles David O'Brock.

Eelmisel nädalal esitas Nordic Aviation Groupi senine juhatuse esimees Jan Palmér nõukogule taotluse ametist lahkumiseks. Nõukogu rahuldas juhatuse esimehe tagasiastumispalve 26. juulil. Michal tegi Nordica nõukogule ülesandeks erikontroll teha 27. juulil.

Erikontrolli tegija peab Nordica leidma hankega esimesel võimalusel. Nordica lubas kontrollija leida juba augusti lõpuks. Esimene erikontrolli vahearuanne esitatakse ühe kuu jooksul ehk septembri lõpuks. Erikontrolli lõpparuande tähtaeg on hiljemalt kolm kuud alates lepingu allkirjastamisest ehk hiljemalt novembri lõpus.

Ettevõtte uueks juhatuse esimeheks nimetas nõukogu konsultantide juhi Remco Althuisi, kes on varem töötanud juhtivatel ametikohtadel mh lennufirmades KLM, Etihad Airways ja Air Seychelles.

Eelmisel aastal teenis Nordic Aviation Group 1,51 miljonit eurot puhaskasumit ja ettevõtte müügitulu ulatus 90,6 miljoni euroni.

Palmeri ERR-il teisipäeva hommikul kommentaariks tabada ei õnnestunud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: