FT analüüs: Euroopa ettevõtted kaotasid Vene turul vähemalt 100 miljardit

Eurod
Eurod Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa suurettevõtted kaotasid Vene turul alates eelmise aasta veebruarist vähemalt 100 miljardit eurot. Kaotustest rohkem kui poole moodustavad energiasektori ja kommunaalettevõte kaotused.

Suurimad Euroopa ettevõtted on alates Venemaa täieulatuslikust sõjalisest kallaletungist Ukrainale kaotanud vähemalt 100 miljardit eurot, kirjutas Financial Times oma analüüsile tuginedes.

Leht võttis ette 600 Euroopa ettevõtte aruanded ning 2023. aasta raamatupidamisaruanded. Analüüsist selgus, et nendest ettevõtetest 176 on kajastanud varade allahindlusi, valuutakursiga seotud kulusid ja muid ühekordseid kulusid, mis olid seotud Venemaal paiknevate äride müügi, sulgemise või vähendamisega.

Financial Timesi analüüsis ei arvestatud eraldi Vene-Ukraina sõja kaudseid makromajanduslikke mõjusid nagu energiakandjate ja tarbekaupade hinnatõus. Samuti on sõja tõttu kasvanud nafta- ja gaasisektori ettevõtete ning kaitsetööstuse sektori ettevõtete kasumid.

Rohkem kui pooled 1871-st enne invasiooni Venemaal tegutsenud Euroopa omanikega ärist tegutsevad jätkuvalt edasi Vene turul, hindas Kiievi majanduskool oma analüüsis. Euroopa ettevõtetest tegutsevad Venemaal jätkuvalt Itaalia Unicredit, Austria Raiffesen, Šveitsi Nestle ja Suurbritannia päritolu Unilever.

Venemaa on samas ka jõuga riigi kontrolli alla võtnud mitmeid Euroopa päritolu ettevõtteid. Fortumi ja Uniperi ärid võeti üle aprillis ja Danone ning Carlsbergi varad eelmisel kuul.

Kõige enam on analüüsitud ettevõtetest rahaliselt kaotanud energiasektori ja kommunaalettevõtted, kellest kõige enam kaotasid BP, Shell ja TotalEnergies. Nende kolme ettevõtte kaotused kokku olid ligikaudu 40,6 miljardit eurot. Samas teenisid sama sektori ettevõtted kaotused tasa energiakandjate hinnatõusuga. Kommunaalsektori ettevõtted kaotasid kokku 14,7 miljardit eurot ning autotootjad 13,6 miljardit eurot. Finantssektori ettevõtted, sh pangad ja investeerimisfondid, kaotasid 17,5 miljardit eurot.

St Galleni ülikooli majandusprofessor Simon Evenett ütles Financial Timesile, et sisuliselt kannatasid kõige enam väike arv ettevõtteid ning enamus ettevõttete jaoks on Vene turu kaotused hallatavad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: