Hiina lubas jõulist vastust Taiwani asepresidendi USA-visiidile

Taiwani asepresident William Lai New Yorgis Manhattanile saabumas.
Taiwani asepresident William Lai New Yorgis Manhattanile saabumas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hiina lubas pühapäeval anda kindla ja jõulise vastuse Taiwani asepresidendi William Lai visiidile Ühendriikidesse.

Taiwani tuleva aasta presidendivalimiste favoriit Lai teeb ametlikult USA-s ainult ümberistumise teel Paraguaysse ja tagasi. Paraguays osaleb ta valitud presidendi Santiago Pena inaugureerimisel.

Hiina peab Taiwani enda omaks ja on lubanud selle ühel päeval vajadusel jõuga tagasi võtta. Pekingi poliitiline ja sõjaline surve saarele on viimastel aastatel kasvanud.

"Hiina jälgib olukorda tähelepanelikult ja võtab kindlaid ning jõulisi meetmeid oma riikliku suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmiseks," ütles välisministeeriumi kõneisik avalduses.

Lai on võtnud saare iseseisvuse kohta julgemaltki sõna kui president Tsai Ing-wen, keda Peking niigi enda suhtes vaenulikuks peab.

"Hiina Vabariik ja Hiina Rahvavabariik ei ole teineteisele alluvad," ütles Lai sel nädalal kohalikule telekanalile, kirjeldades end kui pragmaatilist Taiwani iseseisvustöölist.

Lai reisi eel sagenesid Hiina relvajõudude niigi pea igapäevaseks saanud sissetungid Taiwani õhuruumi ja vetesse. Kolmapäeval andis saare kaitseministeerium teada 33 Hiina sõjalennuki ja laeva tuvastamisest saare ümbruses ööpäeva jooksul.

"Hiina on karmilt vastu igasugusele ametlikule suhtlusele USA ja Taiwani vahel ning kindlalt vastu Taiwani iseseisvust taotlevate separatistide käikudele USA-sse mis tahes ettekäändel või põhjusel," ütles Hiina välisministeeriumi kõneisik.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: